Toxoplazmóza: Může se váš mazlíček stát hrozbou? Po přečtení článku jej možná vyhostíte z domu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Toxoplazmoza

Zdroj: Shutterstock

Celá řada z nás má kočku doma. Jen málokdo pak odolá, když se k němu venku nějaká začne lísat. Jenomže právě tato zvířata jsou nejnebezpečnějším tvorem spojovaným s toxoplazmózou, nemocí, která je přenosná i na člověka, a především v těhotenství může být pro ženy hrozbou.

Podle odborníků z metropolevet.cz je riziko, že se nakazíte toxoplazmózou od své kočky v domácnosti, téměř minimální. Nemoc vám hrozí spíše při styku s kočkami venkovními, především ve věku do jednoho roku, ovšem ani u ostatních mazlíčků není zcela vyloučená.

Co ale vůbec toxoplazmóza je? Jak se projevuje, jak ji může chytit zvíře a kdy je v nebezpečí i člověk? A proč je nebezpečná především pro těhotné ženy? Na tyto otázky přinášíme srozumitelné odpovědi.

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je nemoc, kterou vyvolává jednobuněčný parazit, který v těle živočicha způsobuje cysty, a to především v orgánech spojených s reprodukcí. Podle tommys.org se u člověka může objevit, aniž by o ní věděl. Obvykle totiž probíhá bez příznaků, nebo se může jednat o problémy podobné chřipce.

Člověk si toxoplazmózou projde a jeho tělo se s ní vyrovná. Problém ovšem nastává v případě, že nemoc chytne od kočky těhotná žena. Pak totiž hrozí závažné poškození plodu.

Jak se toxoplazmóza šíří?

Toxoplazmóza se vyskytuje v nepasterizovaném kozím mléce, v syrovém mase, ale především v kočičích výkalech a v půdě, kam se kočky chodí pravidelně vyprazdňovat. Tato zvířata jsou takzvaným definitivním hostitelem, což znamená, že mohou být přenašečem toxoplazmózy na člověka.

Pes se může také nakazit, nedokáže ale z těla parazity vyloučit, takže není pro člověka nebezpečný. Podobně jako u psů je tomu i u dalších zvířat, například morčat, křečků nebo hospodářských živočichů, jako jsou ovce a prasata. Pouze kočky jsou zvířetem, které toxoplazmózu šíří.

Do těla člověka se toxoplazmóza může dostat buď z konzumace špatně zpracovaného masa, nebo když přijde do styku s kočičími výkaly nebo půdou, kam se venkovní kočky často chodí vyprazdňovat.

Jaké je nebezpečí pro těhotné?

Podle CDC můžete toxoplazmózu přenést na své dítě, pokud se jí nakazíte během těhotenství nebo těsně před početím. Vy sami nebudete mít žádné příznaky a většina kojenců také ne. Až v pozdějším věku se u nich mohou projevit.

Může jít o poškození mozku a slepotu, v některých případech se stává, že se s tímto problémem dítě už narodí. Někdy dokonce dochází k porodu mrtvého dítěte. Pokud má žena ještě před porodem na toxoplazmózu protilátky, nemělo by hrozit nebezpečí.

Jakmile žena otěhotní, měla by se velmi rychle nechat vyšetřit, protože pouze tak si může být stoprocentně jistá, že je její dítě v bezpečí. Pokud by se jakýkoli problém projevil, dá se okamžitě lékařsky řešit.

Jaká je prevence?

Jestli se chcete toxoplazmóze vyhnout, je třeba konzumovat vždy pouze dobře tepelně zpracované maso. Ke zničení parazitů toxoplazmózy dochází také hlubokým zmražením potravin. Po každé přípravě jídla (především syrového masa) si pořádně umyjte ruce.

Samozřejmostí je dodržování hygieny i u vaší kočky, které pravidelně (ideálně denně) čistěte záchod. Po jakémkoli kontaktu s venkovními kočkami si pořádně umyjte ruce. Podle lékařů je pravděpodobnější, že se nakazíte toxoplazmózou z venkovního pískoviště, kam chodí zatoulané kočky, než od vašeho domácího mazlíčka v bytě.

Zdroj: nhs.uk, cdc.gov, tommys.org
Autor: Shani Maiová

Související články