Říká se, že za nadváhu mohou geny. Co je v tomto tvrzení pravda a co jsou pouhé výmluvy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nadvaha

Zdroj: Shutterstock

Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc, které neumíte shodit, často si jistě kladete otázku, čím to je. Neúspěšné pokusy o hubnutí a změnu nejen postavy, ale i životního stylu se podepisují na vaší psychice a už nevíte, kde hledat cestu a jak z toho ven.

Kamarádka se cpe horem dolem a pořád váží padesát kilo i s postelí. Naproti tomu na vás je vidět i trochu větší porce zeleniny než obvykle. Možná za to ale nemůže jen vaše stravování nebo špatná snaha.

Padesát na padesát

Až padesát procent naší postavy je totiž zakódováno geny. To laicky znamená, že to, jak si naše tělo umí poradit s přijatými kaloriemi, je dáno dědičně. Proto je někdy velmi obtížné shodit ta poslední vytoužená kila. Zkrátka genetika je neúprosná.

Stále tady však je těch padesát procent, která se dají ovlivnit. Záleží však hlavně na životním stylu neboli tom, jak se stravujete a hýbete.

Jak poznat, že máte pomalý metabolismus? Pokud ani při sníženém kalorickém příjmu nehubnete, vaše tělo se na to přizpůsobí a přepne na nouzový režim. Tento jev je spojen s funkcí štítné žlázy.

Svaly jako urychlovač metabolismu

Po každé pohybové aktivitě totiž tělo ještě nějakou dobu spaluje. U jedinců s geneticky pomalejším metabolismem ale tento jev trvá mnohem kratší dobu.

Zrychlit svůj metabolismus můžete jen díky aktivní hmotě, tedy svalu. Když se zvětší, například po chůzi, může se zvýšit také klidový energetický výdej.

Než se ale do budování svalů pustíte, je třeba si to nejprve vše srovnat v hlavě. Psychika je totiž u hubnutí to nejdůležitější. Ujistěte se, že je vaše motivace zhubnout dostatečně silná a nechcete kila shazovat kvůli někomu jinému.

Nestyďte se požádat o pomoc odborníka

Dobré je také vyhledat odbornou radu u nutričního terapeuta, který je schopen s vámi projít jídelníček a postavit ho tak, aby byl denní příjem kalorií dostatečný.

Jestliže se chcete do hubnutí pustit sami, pečlivě si několik dní zapisujte, co vše během dne sníte, a jídlo si klidně zvažte. Podobně je to s pohybovou aktivitou. Změřte si denní počet kroků a zjistěte, jaký máte příjem i výdej.

Hubnutí by rozhodně nemělo být bráno jako trest, a pokud si to v hlavě správně nenastavíte od začátku, na váze výsledky rozhodně neuvidíte. Změny zavádějte postupně a nezapomeňte, že musí být trvalé. Rozhodně na sebe nesmíte být až příliš přísní a mučit se drastickými dietami.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články