Zvyk, díky kterému pravděpodobně zhubnete

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zvyky na hubnuti

Zdroj: Shutterstock

Už jste zkusili nejednu dietu ve snaze zhubnout, ale žádná nepřinesla takové výsledky, jaké jste si představovali? Možná jste s jejich pomocí dokonce zhubli, ale následně se objevil tolik obávaný jojo efekt, kvůli kterému se vám ztracená kila vrátila i s úroky v podobě několika kil navíc.

Snaha zhubnout je běh na dlouhou trať a s nejistým výsledkem. Spoléhat se na redukční diety není nejrozumnější řešení, protože držet dietu není dlouhodobě udržitelný stav. My však víme o jednom zvyku, se kterým se vám pravděpodobně zhubnout podaří. Chcete se dozvědět více?

Slyšeli jste již o intuitivním stravování?

Už jste někdy zaslechli pojem intuitivní stravování? Možná patříte k lidem, kteří netuší, o čem je vlastně řeč. V tom případě jste na správném místě!

Právě o intuitivním stravování se dnes chceme trochu více rozepsat. V čem spočívá? Jak to vlastně funguje? A opravdu díky tomuto způsobu stravování můžete zhubnout?

Dieta ne-dieta

Intuitivní stravování je vlastně taková dieta ne-dieta. Přišel s ní profesor z university v Utahu Steven Hawks, který se sám potýkal s obezitou a také na vlastní kůži vyzkoušel nespočet diet.

Stravování podle toho, co si vaše tělo zrovna žádá, doporučuje také výživová poradkyně Kristen Carli, majitelka společnosti Camelback Nutrition & Wellness.

Jak to funguje?

Intuitivní stravování spočívá v naslouchání svému tělu. S jeho pomocí se naučíte jíst jen tehdy, když zrovna budete mít hlad.

Dodáte svému tělu jen takové množství energie, jaké zrovna potřebujete. Důležité je nečekat až na okamžik, kdy vás postihne vlčí hlad.

Jakmile vám dá tělo jasný signál, že má hlad, dejte mu najíst. Pozor si ale dejte na rozlišení toho, kdy máte hlad a kdy máte jen chuť.

Nenechte tělo vyhladovět

Pokud se chcete začít stravovat podle své intuice, měli byste si zapamatovat jednu zásadu: nenechte tělo vyhladovět!

Pokud ho necháte strádat a dostanete obří hlad, zatmí se vám před očima a poté zkonzumujete vše, co se vám dostane pod ruku. A to je špatně.

I na dobroty se místo najde

Jednou z výhod intuitivního stravování je, že vás nenutí rozdělovat potraviny na zdravé a nezdravé. Když se snažíme zhubnout, automaticky vyřadíme všechny laskominy, které tolik milujeme.

Jenže když si striktně odepřete něco, co máte rádi a co jste ještě donedávna směle mlsali, pak je jasné, že vám to začne chybět a dříve nebo později se neudržíte a svoji dietu porušíte.

Během intuitivního stravování se najde místo i na nějakou tu oblíbenou dobrotu – když se nebudete přejídat sladkostmi a potravinami s vysokou energetickou hodnotou, ale malou schopností vás zasytit, pak dodáte tělu to, co potřebujete, ono nebude strádat a vy nebudete mít tendence hřešit.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články