První pomoc – žaludek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
bolest zaludku

Zdroj: Shutterstock

Přicházím za Vámi se sérií článků, jak si rychle a jednoduše pomoci při různých zdravotních potížích, které nám ukazuje naše tělo. Podle tradiční čínské medicíny se symptomy ukazují různým způsobem na povrchu těla a pokud je dokážeme rozpoznat a přiřadit, dokážeme si pár jednoduchými změnami ulevit a případně i podpořit uzdravování našeho těla.

Jak poznat problémy žaludku?

Z emocionálního hlediska můžeme pociťovat neklid, který jakoby vycházel uvnitř z žaludku. Provází nás i nejistota a náruživá touha po soucitu.

Z fyzického hlediska můžeme mít vředy v žaludku a dvanáctníku, slabou nebo nadměrnou chuť k jídlu, může nás provázet zvracení, škytavka, říhání, kolika nebo jakékoli bolesti v trávicím traktu.

První pomoc

Co nedělat?

 1. Nejezte příliš – žaludek nedokáže potravu správně strávit
 2. Přestaňte nepřetržitě mlsat a uždibovat – žaludek nemá dostatek času, aby potravu strávil
 3. Nejezte pozdě v noci – zatížíte trávicí soustavu a cely proces trávení musí v noci začít znovu
 4. Špatné diety Vás mohou dovést k podvýživě, mohou Vám chybět prospěšné základní potraviny – oslabuje se Vám tak energie žaludku a sleziny
 5. Nejezte za chůze nebo ve stoje – udělejte si svůj čas a v klidu si k jídlu sedněte
 6. Odložte jídlo ve stresu a při starostech – i kdyby byla potrava sebezdravější, jídlo snědené ve spěchu může vyvolat palčivé bolesti, říhání a nevolnost.

Jednoduchá pomoc

Smíchejte polévkovou lžíci přírodního bílého jogurtu se sklenicí vody a vypijte ji. Kvůli bakteriím mléčného kvašení se zmírní všechny dráždivé bolesti v oblasti žaludku.

Zařaďte bylinné čaje z máty peprné, heřmánku nebo zázvoru.

Potraviny, které posílí Váš žaludek

 1. Batáty – zahřejí Váš žaludek, posílí vnitřní orgány a podpoří tělesnou energii
 2. Bílá řepa – obsahuje hodně vitamínu A, sodíku a vápníku. Sladkost řepy podpoří Váš žaludek
 3. Dýně, kořenová zelenina a hlízy Vám hlavně na podzim dodají klid a sílu
 4. Proso – zlepšuje fyzický zjev a vytváří emocionální rovnováhu
 5. Meruňky, jablka, datle, hrušky, švestky, vlašské ořechy, cizrna, špenát a oves

Emoce

Poruchy naší emocionální výživy jsou spojeny s poruchami trávení. Často nahrazujeme svou potřebu po milované osobě, po bezpečí, přežití, po odměně jídlem. Děláme to hlavně proto, abychom vyplnili svou vnitřní prázdnotu. Jíme-li mnoho sladkostí, znamená to, že prahneme po lásce a odměně – chováme se, jako bychom jí měli nedostatek. Naproti tomu je hladovka stav, kdy se nechceme starat sami o sebe, hýčkat se a mít se rád.

Nejdůležitější  je si problém uvědomit! Pomůže nám promluvit si s někým, kdo je nám blízký a hlavně se přestat uzavírat do sebe. Začněte pracovat na své sebedůvěře, sebeocenění a začněte se mít rádi. Dělejte konstruktivní činnosti, které Vás baví a kterými nahradíte zvyk nadměrného nebo nedostatečného jídla.

Autor: redakce

Související články