Proč byste neměli pít kávu na prázdný žaludek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Kava na lacno

Zdroj: Shutterstock

Ranním rituálem pro mnoho z nás je šálek dobré kávy, který nám pomůže s probuzením. Je to ale dobrý způsob, jak se po ránu nastartovat? Káva má původ v Africe. Její pití má své zákonitosti.

První šálek byste si měli dopřát ideálně až několik hodin po probuzení, protože hned po ránu vás káva může naopak utlumit.

Kávu ano, ale ne na lačno

Pití kávy na lačný žaludek rozhodně neprospěje vašemu trávicímu systému. Obsahuje totiž řadu kyselin a tím může ztenčovat stěny žaludku, narušovat trávení a zapříčinit pálení žáhy, nebo dokonce vznik žaludečních vředů.

Tělo se po probuzení nastartuje samo a začne produkovat hormon s názvem kortizol, v té době tak není třeba doplňovat kofein, protože jeho účinek se stejně nedostaví.

Pozor na kortizol

Americká nutriční poradkyně Carlyn Rosenblum pro web purewow.cz uvedla: „Existuje několik důvodů, proč pití kávy po ránu není dobrý nápad, a to zejména pro ženy. Zvyšuje totiž kortizol, což může negativně ovlivnit ovulaci, váhu a také hormonální rovnováhu.“

Stejně tomu je i po obědě. Ačkoliv nás pořádná nálož jídla unaví a s kávou si slibujeme povzbuzení, opět přijde vlna kortizolu a účinky kofeinu nepřijdou.

Ideální doba na druhý denní šálek kávy je mezi druhou a pátou hodinou odpolední. Poté už záleží na tom, co vás v daný den čeká. Pokud nepotřebujete dlouho do noci pracovat, další kávu si už odpusťte.

Šálek kávy doplňte sklenicí vody

Možná byste po šálku kávy usnuli, ale kvalita vašeho spaní rozhodně nebude taková, jako když si kávu nedáte. Vaše tělo totiž bude neustále v pohotovosti.

Mějte také na paměti, že káva tělo nejen okyseluje, ale také odvodňuje, což znamená, že byste k ní vždy měli pít vodu.

Zkuste tedy kávu po ránu vyměnit za sklenici vlažné vody, ideálně s citronem, a svůj oblíbený rituál si nechte na později, až budete mít plný žaludek.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články