Po ranní kávě si zuby raději nečistěte. Víme, proč je to to nejhorší, co můžete udělat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Rano kava cisteni zubu

Zdroj: Shutterstock

Většina z nás si zuby čistí dvakrát denně. A to ráno a večer. Pro mnohé z nás ale také den nemůže začít bez šálku dobré černé kávy. A mnozí dělají tu chybu, že si dají nejprve kávu, a až potom si utíkají vyčistit zuby.

Ve skutečnosti je to to nejhorší, co můžete udělat. Ano, káva je jedním z nejhorších nepřátel zubů a obecně je znám fakt, že právě tento nápoj nám nejvíce v ústech ubližuje. Logicky si tak chcete ihned po jeho konzumaci ulevit.

Jenže ve skutečnosti je okamžité čištění zubů problémem, který účinek kávy na naše zuby ještě zvyšuje. Prozradíme vám, proč se raději kombinaci kávy a čištění zubů vyhnout.

Čištěním zubů kávě pomáháte v jejich ničení

Káva obsahuje několik kyselých látek, které jsou v našich ústech doslova zabijákem. Pracují na korozi, která ničí zubní sklovinu, navíc kyselé prostředí mnohdy dopomáhá i šíření bakterií.

Pokud si člověk myslí, že se čištěním zubů zbytků kávy v ústech zbaví, je na omylu. Ve skutečnosti totiž proces koroze začne okamžitě po napití a zubním kartáčkem ho jen rozšíříte po celých ústech.

Mnozí odborníci potvrdili, že lidé čistící si zuby těsně po napití kávy, mají ve výsledku větší problémy se špatnou zubní sklovinou a s kazy. Navíc není pravda, že bude váš dech svěží a v práci s ním kolegy dostanete.

Zubní pasta nedokáže přebít zápach kávy, a pokud si zuby vyčistíte, a navíc třeba vypláchnete ústa ústní vodou, ve skutečnosti ohromíte kolegy zápachem, který jen zesílíte.

Prvně zuby, potom káva

Ideálním řešením je zuby čistit ráno hned poté, co vstanete. Ještě než se napijete kávy či vody nebo si dáte jakékoli jídlo, dejte svým zubům péči, kterou si zaslouží.

Podobně jako káva i snídaně může jen dopomoci tomu, že si v ústech roznesete bacily čištěním. I když byl váš záměr možná dobrý, ve výsledku si jenom ublížíte.

Večer se zase doporučuje po čištění zubů už nic nejíst a dát si také pozor na sladké nápoje. Pokud si vyčistíte zuby a napijete se třeba coly, je to vlastně horší, než kdybyste si je nevyčistili.

Čištění zubů není nijak složitý proces, je ale třeba znát nějaká ta základní pravidla, abyste si ve skutečnosti spíše neublížili. Přeptejte se svého zubaře v případě, že si některými věcmi nejste jistí.

Další důležité informace, které je třeba zvážit, jsou, jaký kartáček používat, jaká zubní pasta je nejlepší, jakým způsobem zuby čistit a zda používat či nepoužívat ústní vodu.

Věřte tomu, že bolesti zubů jsou jedny z nejhorších, a je tak opravdu lepší si všechny informace důkladně nastudovat, než později plakat v zubařském křesle.

Autor: Shani Maiová

Související články