Mužská obřízka: Víme, v čem jsou její výhody. Proč ji naopak nepodstupovat?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Obrizka

Zdroj: Shutterstock

Mužská obřízka je tématem, na které se v mnoha zemích názory liší. V Americe je obřezaných 70 procent osob a ani ostatní k ní nepřistupují vyloženě negativně. U nás je ale názor u většiny obyvatel nejistý.

U obřízky dojde k odstranění předkožky na žaludu, tedy kožní řasy na penisu, která ho překrývá. Obvykle se provádí z náboženských či zdravotních důvodů, rozhodnutí ale může provést dospělý muž i nezávazně na svém zdravotním stavu.

V České republice se muž může na obřízku objednat u svého urologa. Pokud ale nejde o zdravotní problémy, budete za ni platit zhruba 15 000 korun. Někteří lidé se možná ptají, proč by to někdo dělal. Přinášíme vám odpověď.

Výhody mužské obřízky

Mužská předkožka je jedním z nejcitlivějších míst na lidském těle. Při pohlavním styku na ní mohou vznikat bolestivé trhliny, které způsobují nejen fyzické problémy, ale také nemoci.

V trhlinách na předkožce se usazují bakterie, které se zde mohou množit. Ve výsledku je tak podle některých lékařů díky obřízce až o 60 procent nižší šance na přenos pohlavních nemocí, a především na přenos HIV.

Po odstranění předkožky je také menší riziko zánětu močových cest. Celkově přichází tělo o živnou půdu pro bakterie, protože na předkožce je vlhko a teplo, kde je pro bakterie a viry ráj.

Odstranění předkožky podle lékařů snižuje riziko rakoviny penisu nebo přenosu rakoviny děložního čípku. Obecně pak platí, že jakékoli problémy spojené s citlivou oblastí jsou spojeny právě s předkožkou.

Po obřízce je proto muž vůči k většině z nich méně náchylný. V České republice je právě to důvodem k tomu, že si muži nechávají předkožku odstranit, aby se vyhnuli problémům.

Nevýhody mužské obřízky

Kromě toho, že je operace předkožky citlivá záležitost, existuje samozřejmě celá řada dalších důvodů, proč se jí muži brání.

Kvůli absenci předkožky i vlhkosti existují během pohlavního styku či masturbace problémy s třením a může tak být omezen i požitek z milostného života. Na druhou stranu podle průzkumů hodně mužů žádné problémy nepocítilo.

Předkožka je protkána celou řadou erotogenních zón. Ty samozřejmě po jejím odstranění muž ztratí. Navíc také předkožka údajně pomáhá stimulovat bod G.

Pokud k obřízce dojde z náboženských důvodů v nízkém věku, může jít i o problém hygienický. Předkožka totiž u nemluvňat chrání žalud proti výkalům v plenkách. Pokud tak rodiče rozhodnou o jeho obřezání, mohou tím dítěti ublížit.

Názory na obřízku se liší a ještě dlouho lišit budou. Proces obřezání má svá pro a proti a záleží na konkrétním jedinci, jak se rozhodne. V některých zdravotních případech to však někdy nejde jinak než předkožku odstranit.

Zdroj: uroklinikum.cz

Autor: Shani Maiová

Související články