Rychlá chůze: Pokud chcete zhubnout, není potřeba zrovna běh a posilovna

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
rychla chuze

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří se snaží zhubnout, obvykle řeší dvě věci: stravu a pohyb. Zatímco odpustit si sladké a zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu je pro mnohé snadné, donutit se k nějaké té činnosti je o trochu složitější. Většina si totiž myslí, že postavu mohou spravit pouze hodiny v posilovně a každodenní běh.

Pravda je ale taková, že poměrně hodně kalorií se dá spálit pohybem, který provádíme každý z nás denně: Chůzí. Pokud budete chodit hodně, pravidelně a zapojíte správnou techniku, výsledky se na vás projeví po pár týdnech.

Rychlá chůze je v poslední době čím dál tím víc oblíbená. Přesto jí ale mnoho lidí ještě stále nedůvěřuje. My vás teď přesvědčíme, že má tento typ sportu výhody a že díky němu skutečně můžete zhubnout.

Vhodně zvolené boty

Základem pro rychlou chůzi jsou správné boty. Pokud je vaše trasa, kterou si pro sport naplánujete, především po městě, po asfaltu a po cestičkách v parku, ideální budou tenisky, boty s odpruženou podrážkou nebo běžecké boty.

Pokud jste spíše nadšenec do turistiky a hodláte provozovat rychlochůzi v terénu, vsaďte spíše na turistické boty s pevnou podrážkou, přes které vás jen tak nějaký kamínek tlačit nebude.

40 minut času

Když začnete chodit, první minuty se bude vaše tělo pouze zahřívat. Než dojde k nějakému spalování tuků, potrvá to zhruba 20 minut. Ideální pak je denně alespoň 20 minut věnovat hubnutí. To tedy znamená celkově minimálně 40 minut chůze.

Jakmile si vaše tělo zvykne, můžete čas prodlužovat. Naplánujte si trasu tak, abyste měli čas ji ujít každý den. Je lepší chodit denně pouze 40 minut než chodit hodinu, ale nemít dvakrát týdně čas.

Při běhu nespálíte tolik tuků

Pokud budete běhat, zhruba za 20 minut spálíte tolik energie, co za hodinu chůze. Zdá se tedy, že to až tak výhodné není. Jenomže zatímco při běhu spalujete především sacharidy, při chůzi vaše tělo sáhne do tukových zásob.

Jednoduše řečeno při běhu se sice udržíte více v kondici, nicméně na hubnutí je mnohem lepší rychlá chůze, díky které zhubnete rychleji a s menší námahou. Pokud ale máte dostatek času, můžete nejprve zkusit rychlochůzi a ke konci se proběhnout.

90 kroků

Pokud chcete svou výkonnost sledovat průběžně, pořiďte si krokoměr. Pokud uděláte za minutu zhruba 90 až 110 kroků, je to ideální tempo, díky kterému budete hubnout. Vyšší počet kroků se hodí už spíše pro budování svaloviny.

Pokud ujdete pouze 70 kroků za minutu, není to příliš efektivní. Každý pohyb je samozřejmě zdravý, ale ani dlouhodobé chození v takovémto pomalém tempu nebude mít na hubnutí žádný vliv.

Vše mezi 71 až 89 kroky za minutu je vhodný pohyb pro ty, kteří se více namáhat nedovedou, protože mají nějaké zdravotní problémy. Může jít o cukrovku, jiné chronické onemocnění, nebo alergii a astma.

Pokud jste si tedy dodnes mysleli, že k hubnutí je třeba se týrat v posilovně a běhat denně mnoho kilometrů, snad jsme vás alespoň trochu vyvedli z omylu. Začněte s rychlou chůzí ještě dnes a uvidíte, že se budete brzy cítit jako nový člověk.

Autor: Shani Maiová

Související články