Minimálně 20 vteřin. Tak dlouho byste si podle vědců měli vždy umývat ruce

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Myti rukou

Zdroj: Shutterstock

Už odmalička je nám vtloukáno do hlavy, abychom dbali na hygienu a pravidelně si umývali ruce před jídlem, kdykoli přijdeme z venku či po pohlazení zvířete. Je to základní součást našeho denního cyklu a několikrát ji opakujeme. Děláte to ale dobře?

Zvláště v souvislosti s koronavirovou situací se objevovaly informace o tom, jak důležité je pro člověka mýt si ruce, kterými neustále na něco sahá, má na nich veškeré bakterie a viry a potom si s nimi sahá do obličeje. A objevila se také celá řada plakátů tvrdících, že ruce bychom si měli vždy umývat alespoň 20 vteřin pod tekoucí vodou.

Tato informace je už starší. Někteří lidé ji dobře znají a dodržují, jiní mají za to, že rychlé opláchnutí bez mýdla a usušení si rukou ručníkem, který používají už týden, je dostatečné. My vám teď řekneme, proč tomu tak není.

Všechno je to fyzika

Že bychom si měli ruce umývat 20 vteřin, je podle vědců známo už delší dobu. Teprve nedávno ale přišli s vysvětlením, které lidem doslova rozkreslili pro časopis Physics of Fluids.

Byli to fyzikové, kteří zjistili, že třením rukou pod tekoucí (a ideálně teplou) vodou se bakterie a viry postupně uvolňují. To ale nikoli okamžitě, jak si někteří z nás mylně myslí. Právě proto, aby to lidé pochopili, vznikl jistý fyzikální model.

V modelu jsou ruce reprezentovány dvěma drsnými povrchy, které se pohybují kolem sebe, aby napodobovaly drhnutí rukou. Mezi těmi je proužek kapaliny, který má symbolizovat vodu tekoucí z kohoutku.

Model ukázal, že částice jsou přitahovány k drsným povrchům a je zapotřebí určité množství energie, aby částice mohly uniknout do tekutiny. A tohoto množství energie lze dosáhnout pouze nepřetržitým drhnutím o trvání 20 vteřin.

Podle publikace by takto důkladné mytí rukou mělo pomoci nejen před covidem, ale především před všemi možnými tipy virů, bakterií a problémových částic, které nám mohou uškodit.

Běžné chyby při mytí rukou

„Pokud budete pohybovat rukama příliš jemně nebo příliš pomalu vůči sobě navzájem, síly vytvořené proudící tekutinou nejsou dostatečně velké, aby překonaly sílu, která drží částici na ruce,“ říká autor studie Paul Hammond.

Podle vědců je špatné mytí rukou velmi často problémem, se kterým se potýkají. Lidé si totiž myslí, že pokud si ruce myjí, nemůže je nic špatného potkat. Jenomže někteří si je myjí špatně, jiní jen tak ledabyle.

Hammond poznamenal, že nová studie nebrala v úvahu biologické působení mýdla. Mýdlo nejen pomáhá zvedat špínu a choroboplodné zárodky z rukou, ale také narušuje membránu obklopující virové nebo bakteriální částice, a tím je ničí.

Podle vědce jsou brzy plánovány i další výzkumy s podobným zaměřením, které by tento fakt měly brát v potaz a ukázat tak lidem kompletní model toho, jak si správně mýt ruce. „Je to něco, co děláme denně. A přesto je nás tolik, co to dělají špatně,“ dodává.

Takže po každém příchodu z venku a před každým jídlem si ruce umyjte mýdlem, pořádně je drhněte a nezapomínejte si potichu počítat do dvaceti. Pak si budete moci být jisti, že jste podle posledních výzkumů udělali to nejlepší, co jste mohli.

Zdroj: livescience.com
Autor: Shani Maiová

Související články