Máte na těle jizvy, kterých se chcete zbavit? Vyzkoušejte jeden z těchto způsobů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
jizva na rameni

Zdroj: Shutterstock

Asi každý z nás na těle nějakou má. Jizvy můžou být památkou na zranění z dětství či nějakou chirurgickou operaci. Ať už je jejich původ jakýkoliv, vždy si zaslouží, abychom jim věnovali pozornost a snažili se o ně pečovat, jinak totiž není možné se jich zbavit.

Jizva je výsledek procesu hojení v místě, kde došlo k poranění či chirurgickému zákroku. Jedná se o přirozený proces a je zajímavé, že žádné dvě jizvy nebudou nikdy stejné. Abychom se jich efektivně zbavili, vyžadují opravdu důslednou péči už od začátku.

Základem je včasná a dobrá péče

Existuje několik způsobů, jak se jizev zbavit. Můžete vyhledat odbornou péči ve specializovaných dermatologických ambulancích, kde vám nevzhlednou jizvu odstraní pomocí laseru nebo chirurgicky. Některé však nevyžadují další zákroky a postačí, když se o ně budete pečlivě starat.

Nejčastějšími prostředky, kterými lze jizvy léčit, jsou krémy a mastičky dostupné v lékárnách.

Zázrak jménem silikon

Silikonové náplasti nebo gely jsou dnes běžně dostupné v lékárnách bez předpisu a podle mnohých studií mají opravdu dobrý vliv na léčení jizev.

Zkuste běžné věci ze spíže

Šťáva z cibule obsahuje alicin, který působí protizánětlivě a tlumí růst kolagenu, což znamená, že jizva nebude tak vystouplá. Musíte ale být trpěliví, protože než tento přírodní zázrak začne zabírat, může to trvat i čtrnáct dní.

Také med je dobrý pro regeneraci tkání. S odstraněním odumřelých buněk a lepší elasticitou se umí skvěle poprat šťáva z citronu. Dokonce pomůže také se zesvětlením jizvy.

Podle výzkumu má blahodárný vliv na jizvy čistý gel z aloe vera, který napomáhá k regeneraci tkání. Pokud máte čerstvou jizvu, zkuste ji tímto gelem potírat dvakrát denně.

Zakrývat a masírovat

Ochrana před sluncem vás jizvy rozhodně nezbaví, může však zabránit zhoršení jejího vzhledu. Nezapomeňte se tedy před pobytem na slunci vždy pečlivě namazat opalovacím krémem a na jizvu zvolte ten s vysokým UV faktorem.

Není radno podceňovat překrytí jizev. Už dávnou jsou totiž pryč doby, kdy se rána musela nechat dýchat. Na trhu jsou dnes dostupné různé druhy léčivých náplastí, například již zmíněné silikonové. Jizvu byste měli nosit zakrytou celý den a pouze na sprchování ji odkrývat.

Možná ani netušíte, že nejčastěji chybujeme v péči o drobná poranění, která máme tendenci zanedbávat, ačkoliv i po nich může zůstat nepěkná jizva.

„Překrytí i drobné rány vhodným materiálem představuje ověřený způsob efektivního hojení,“ uvedla pro web aktuálně.cz Markéta Koutná, specialistka ambulance hojení ran Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Buďte sami sobě masérem. Tlaková masáž zlepšuje prokrvení a pružnost. Provádí se bříškem prstu a tlak na jizvu a její okolí by měl být tak velký, až vám zbledne nehtové lůžko.

Tím nejlepším způsobem ale rozhodně je prevence vzniku jizev. Některým, například těm po operacích, se zkrátka vyhnout nelze, ale pokud se jen lehce zraníme, je tou nejlepší prevencí dostatečná péče o ránu. Udržujte ji čistou, nenechte ji vyschnout a pravidelně měňte obvaz.

Zdroj: medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Ondrušková

Související články