Jak zjistit, kdy tělo spaluje tuky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
spalovani tuku

Zdroj: Shutterstock

Plavková sezona se nezadržitelně blíží a spousta z nás ještě rychle ladí formu, abychom v létě u vody nebo u moře vypadali co nejlépe. Jak tedy zjistit, kdy tělo správně spaluje?

Není totiž pohyb jako pohyb. Pokud nemáme čas hýbat se každý den, měli bychom si dávat velký pozor na to, aby byla naše aktivita co nejefektivnější.

Tep je klíčový

Klíčové je sledovat svou tepovou frekvenci. Ta udává počet stahů srdce za minutu, liší se u každého z nás a je ovlivněna věkem, fyzickou kondicí a zátěží, se kterou se srdce momentálně potýká.

Klidová tepová frekvence se pohybuje mezi 60 až 80 tepy za minutu. Dá se ale přesně zjistit, a to nejlépe hned po ránu, když si přiložíte tři prsty na zápěstí a patnáct sekund počítáte tepy srdce. Výsledné číslo vynásobte čtyřmi a máte výsledek.

Nejvyšší tepovou frekvenci zjistíte tak, že u žen od hodnoty 226 odečtete její věk a u mužů budete věk odečítat od hodnoty 220.

Pořiďte si pomocníky

Ideální tepová frekvence pro spalování tuků je zhruba mezi padesáti až sedmdesáti procenty nejvyšší tepové frekvence.

Abyste neustále nemuseli zjišťovat hodnoty tepu pomocí prstů, je lepší pořídit si přístroj, který to bude dělat za vás. Chytré hodiny nebo obyčejný sportovní náramek tuto funkci dneska mají a umí sledovat ještě spoustu jiných činností.

Zaměřte se také na výběr pohybové aktivity. Pro spalování tuků se hodí například svižná chůze, tenis, plavání, horská turistika, inline bruslení nebo jízda na kole.

Myslete i na svůj životní styl

Spalování však není jen o správné pohybové aktivitě a tepové frekvenci. Důležité je myslet také na zdravý a vyvážený jídelníček s dostatečným přísunem tekutin.

Další zásadou je trpělivost při shazování kil. Kvalita je totiž mnohem důležitější než kvantita, a pokud zhubnete příliš rychle, můžete kila zase rychle nabrat zpátky. Nepodceňujte také relaxaci a dostatek spánku.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články