Jak využít blahodárné účinky rostliny aloe vera

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
aloe vera

Zdroj: Shutterstock

Pokud přemýšlíte o pořízení další okrasné rostliny do své domácnosti, určitě vsaďte na zázračnou aloe vera. Budete-li se o ni dobře starat, bohatě se vám odmění. Vyléčíte s ní drobná poranění, popáleniny a prospěje i vašim vlasům či pleti.

Tato nejen okrasná rostlina by se dala označit za moderní léčebný zázrak. Její účinky však využívali již ve starém Egyptě, později v Řecku a v Římě. Spekuluje se, že lidé s ní pracují už 3000 let.

Jak ji pěstovat v domácích podmínkách

Aloe se pěstuje ve velkém pro komerční účely. Nic vám ale nebrání v tom mít jednu takovou rostlinku u sebe doma na okenním parapetu. Tam se jí totiž daří celoročně nejlépe.

Tato všemocná rostlina není na pěstování nijak náročná a zvládne to i naprostý začátečník.

Pro každou rostlinu vyberte vhodný květináč s odvodňovacím otvorem a na dno uložte přibližně pěticentimetrovou vrstvu drenáže z hliněných střepů nebo z kamínků.

Ideální zeminu získáte smícháním kvalitního substrátu s pískem nebo můžete pořídit rovnou speciální substrát pro kaktusy. Pokud se rostlinka správně uchytí, může se vám velice rychle rozrůst.

Přesazování

Jakmile se rozroste do určité velikosti, zaslouží si přesadit do většího květináče. Kořeny aloe jsou dostatečně rozvětvené, nikoli však hluboké. Proto vybíráme spíše širší než hlubší květináč.

Její léčivé účinky

Ze zdravotního hlediska ji můžeme využít ve velké spoustě případů. Pročišťuje například střeva, zmírňuje bolesti žaludku, má tišící účinky, zmírňuje problémy s krvácejícími dásněmi, podporuje hojení ran, odstraňuje modřiny, odstraňuje bolesti hlavy, posiluje vlasy a léčí bolesti v ústech, jako jsou afty a bolavé dásně. Dokáže také vyvolat menstruaci a pomáhá rozpouštět hlen při rýmě.

Jak získat z aloe užitečný gel

Aby získávání gelu mělo smysl, nesmí být aloe mladší než čtyři roky.

Připravte si řádně umytou misku a sami se přesvědčte, že máte dostatečně čisté a vydezinfikované ruce, aby nedošlo ke kontaminaci čistého gelu. Čistým nožem uřízněte dva nebo tři listy, které rostou nejblíže k zemi, a to co nejblíže u rostliny.

Odříznuté listy nechte chvíli ve svislé poloze, aby z nich vytekla všechna šťáva, která se dá použít jako projímadlo. Na čisté podložce pak listy zbavte špiček a odřízněte zubaté okraje. Odstraňte zbylou zelenou část a gel vyjměte lžící nebo ostrým nožem.

V uzavřené nádobě vám gel v lednici vydrží týden, maximálně dva. Je třeba ho kontrolovat, aby nezačal plesnivět.

Zdroj: webmd.com
Autor: Klára Kovalčíková

Související články