První pomoc pro bolavá prsa. Jak poznat ucpané mlékovody

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
ucpany mlekovod kojeni

Zdroj: Shutterstock

Ženská ňadra jsou úžasná. Příroda to totiž zařídila tak, že část ženského těla, která je především muži vnímána jako přednost, se kvůli potřebám dítěte promění na zdroj toho nejcennějšího, co může maminka svému miminku nabídnout.

Kojení je pro většinu matek nejen způsob, jak nakrmit dítě, ale zároveň i způsob, jak s ním navázat opravdu těsný kontakt.

Když se kojení daří, mléka je dostatek a miminko krásně saje, je maminka spokojená. I tatínkové si období kojení užívají, protože jak je známo, prsa jsou větší, což neunikne jejich pozornosti. Problém nastane v případě, kdy si matka na ňadru nahmatá tvrdou, bolestivou hrudku…

Au, to bolí

Bohužel se stává, že se mlékovod ucpe. Prsa obsahují celou řadu kanálků, skrze které proudí mléko z mléčných žláz do bradavek.

Když není dostatečný odběr mléka, které se tvoří, může se mlékovod ucpat. Objeví se nepříjemná bolest, otoky nebo svědění. S ucpanými mlékovody se potýká nejedna maminka.

Jak se ucpaný mlékovod projevuje

Dojde-li k ucpání mlékovodu, může kojící maminku potrápit bolest na určitém místě ňadra. Může si nahmatat menší i větší hrudky.

Prsa bývají teplá, dostaví se otok. Na bradavce se také může objevit bílá tečka, výjimkou není ani pomalejší tok mléka právě v tom prsu, které postihne ucpání mlékovodu.

Proč dochází k ucpání

K ucpání může dojít u žen, které jsou po porodu a z nějakého důvodu nekojí. Postihuje ale také kojící ženy, které sice kojí, ale důkladně „nevypouští“ prsa a mléko se pak uvnitř mlékovodu hromadí.

Mezi rizikové faktory, které mohou vyvolat ucpání mlékovodu, patří změna frekvence kojení, nepravidelné nebo příliš krátké kojení či vynechávaní kojení dítěte.

Jak se se dá ucpaný mlékovod vyléčit

Ačkoli dokáže ucpaný mlékovod maminky hodně potrápit, ať už bolestí, pnutím, nebo třeba vysokou teplotou, dá se ve většině případů léčit doma.

Nejlepší pomocí je co nejvíce kojit nebo odstříkávat. Maminkám pomáhá uvolňovat mléko z prsou pod teplou sprchou – teplem se prsa nahřejí a méně pak bolí.

Často využívanou, a nutno podotknout, že také účinnou radou, je použít na prso tvaroh. Ten se nanese přímo na postižené prso a následně z něho případný zánět vytáhne (tvaroh vyschne).

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články