Jak se legálně nakopnout? Vyzkoušejte Kratom a objevte jeho jedinečné účinky

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení
Kratom

Zdroj: Shutterstock

Velké popularitě se v poslední době těší doplňky stravy, které svým složením mohou být lehce za hranou legálnosti. Jak je to s Kratomem a jeho účinky?

Kratom neboli Mitragyna speciosa je stále zelený strom podobný kávovníku, který roste především v tropických oblastech jihovýchodní Asie.

Užíval se před mnoha lety

Už v historii se používal k lékařským účelům, a to hlavně z důvodu jeho stimulačních účinků. Lidé kdysi žvýkali přímo listy tohoto stromu. Používal se jako náhrada opiátu pro tlumení bolesti.

Dnes se z něj často připravuje čaj nebo jiný nápoj, který má podobně jako káva působit jako „nakopnutí“. Čaj je možné připravit vařením listů Kratomu, populárnější je dnes ale prášek, který se získává rozdrcením listu.

Tableta nebo nápoj na povzbuzení

Připravený nápoj obsahuje více než čtyřicet aktivních sloučenin, které působí na receptory v mozku, a to v závislosti na dávkování.

Menší dávky v hodnotách do pěti gramů organismus nabijí energií. Vyšší dávky do patnácti gramů už můžou působit jako sedativa nebo opiáty při tlumení bolesti a poté přijde spíše pocit únavy.

Tak jako řada jiných podobných látek má i Kratom nežádoucí vedlejší účinky. Těmi je dehydratace, hubnutí, nevolnost nebo halucinace.

Pozor na závislost

V Česku není užívání Kratomu nijak omezeno, ale také není podle legislativy schválen jako výživový doplněk. V řadě především asijských zemí je jeho užívání naopak regulováno.

Na riziko vzniku závislosti existují v literatuře protichůdné názory, ale jisté abstinenční příznaky po pravidelném užívání se objevit mohou.

Kratom je bez pochyby zajímavá rostlina s mnohými benefity, je ale třeba opravdu pečlivě zvážit všechna možná rizika.

Zdroj: cbdsvet.cz
Autor: Karolína Ondrušková

Související články