Smutek pomáhá zlepšovat paměť: Víme, jaký může mít negativní emoce vliv na lidský mozek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
smutna zena place do polstare

Zdroj: Shutterstock

Smutek je negativní emoce, které by se každý z nás nejraději vyhnul. Jenže to někdy nejde a nezbývá nám než se ze situace vyplakat. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Víme, k čemu nám může tato emoce pomoci.

Kdyby neexistoval smutek, spousta věcí by byla jinak. Někdy je potřeba si trochu poplakat, aby člověk přišel na to, že život za to stojí a že je tu spousta krásných věcí, Kdybychom se jen radovali, brzy by pro nás tato pozitivní emoce nic neznamenala.

Kdyby nebylo smutku, slavní autoři by nevytvořili svá nejdokonalejší díla. Mnoho obrazů, knih, písní nebo filmových námětů je postaveno právě na smutku. Autor přitom obvykle bere inspiraci z vlastního života. Mimo to všechno je ale smutek užitečný ještě k jedné věci: Zlepšuje paměť.

Negativní zážitky si pamatujeme lépe

Je vědecky dokázáno, že když je člověk smutný, dokáže si toho mnohem více zapamatovat. I vy sami si nejspíš uvědomíte, že si daleko lépe pamatujete situace, kdy jste byli z něčeho smutní, než chvíle veselé.

Když je člověk v euforii, baví se a má dobrou náladu, rozhodně se mu nechce do učení, nebo do nějakých úkolů. To se mu sice nechce ani ve smutku, jenže když je nám smutno, raději děláme cokoli, než abychom jen leželi a plakali.

Pokud se přes smutek přeneseme a dokážeme se soustředit na učení nebo na nějakou činnost, náš mozek bude produktivnější než kdykoli jindy. Tímto způsobem je smutek prakticky využitelným pocitem.

Smutku nikdy neutečeš

Někteří lidé se snaží i přes smutek, který v sobě nosí, komunikovat se světem, dělat, že se nic neděje, hrát si na hrdiny. Jenže to není dobře. Dříve či později totiž situace dojde do bodu, kdy už bude k nevydržení.

„Potlačování emocí je silným problémem, se kterým se v současné době setkáváme. Je to něco, kvůli čemu nám hrozí silné zdravotní problémy,“ říká klinický psycholog Noam Shpancer.

Podle jeho slov jsou lidé, kteří smutek uvolňují pravidelně, v mnohem menším psychickém presu než lidé, u kterých pak emoce propukne najednou. U těch může dojít i k nervovému zhroucení, které se musí dlouhodobě léčit.

Každá špatná emoce s něčím pomůže

V podstatě každá špatná emoce je k něčemu dobrá. Potvrzuje to hned několik příkladů, na kterých se shodují odborníci, a které vlastně i logicky dokážou lidé odvodit ze situace, kterou prošli.

Strach nás varuje před nebezpečím a my jsme díky němu opatrnější. Agrese v nás dokáže vybudit velkou energii, která nám při správném využití může posloužit k dobré věci.

Dokonce i nechuť je emoce, která nás chrání. Už v pravěku díky ní dokázali lidé předcházet infekcím z pokrmů nakažených bakteriemi. Zkrátka vždy se najde nějaké to plus. Lidské emoce jsou sice nevyzpytatelné, ale všechno je naštěstí nastaveno tak, aby se to vzájemně doplňovalo.

Pokud jste tedy zrovna z nějakého důvodu smutní, nesnažte se v sobě emoce zadržovat. Můžete se vyplakat, nebo se soustředit na něco produktivního. Ale dělat, že se vlastně nic neděje, je nejhorší způsob, jak s tím naložit.

Zdroj: netradicni-medicina.cz

Autor: Shani Maiová

Související články