Jak lněné mléko prospívá našemu zdraví?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Lnene mleko

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli s mlékem nemají v podstatě skoro nic společného, označují se jako rostlinná mléka. Někdo si tyhle produkty vybaví pod názvem rostlinné nápoje. Jde o náhradu klasiky v podobě kravského mléka, které ze svého jídelníčku vyřazuje stále více lidí – někteří proto, že jsou vegani, jiní zase proto, že v něm nevidí žádný přínos pro své zdraví.

Jednou z alternativ je i lněné mléko. Určitě většina z vás zná lněné semínko, které patří do zdravého jídelníčku. Ale co lněné mléko? Slyšeli jste o něm?

Mléko ze semínek

Jak jste asi pochopili, lněné mléko se vyrábí z lněných semínek. Je typické svojí lehce zemitou, jemně ořechovou chutí.

Pokud patříte mezi vegany, určitě ho znáte. Zrovna tak je ale lněné mléko vhodné i pro ty z vás, kteří trpí alergií na ořechy nebo mléčné výrobky. Doporučit ho lze i lidem, kteří netolerují laktózu.

Oblíbená náhražka mléka

Lněné mléko patří mezi oblíbené nejen pro svoji chuť, ale především proto, že je velmi podobné kravskému mléku. Také totiž obsahuje vysoký podíl vápníku.

Můžete ho pít jen tak, ale je výborné i jako přísada do nejrůznějších pokrmů v čele s dezerty a moučníky, kde jeho přítomnost nepoznáte.

Zdravotní benefity lněného mléka

Lněné mléko nám nabízí nejeden zdravotní benefit, který jeho konzumaci hraje do karet. Věděli jste například, že může pomáhat při hubnutí?

Vzhledem k tomu, že má vyšší obsah bílkovin v porovnání s jinými rostlinnými mléky (nápoji), dokáže vás zasytit na delší dobu.

Mimo to proteiny v něm obsažené vám mohou pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi. To je prospěšné nejen při hubnutí, ale vědět by o tom měli i pacienti s cukrovkou.

Prospívá srdci

Srdce je nejdůležitější orgán v těle. Je vlastně takovým hnacím motorem, proto bychom o něho měli pečovat. To můžete mimo jiné i tím, že budete pít právě lněné mléko.

Proč? Lněná semínka, ze kterých se mléko vyrábí, jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. O těch je známo, že mají pozitivní vliv na zdraví našeho srdce.

Můžete si ho koupit nebo vyrobit

Lněné mléko, zrovna tak jako další druhy rostlinného mléka, si můžete koupit v obchodě. Dávno už neplatí, že by se dalo pořídit jen v obchodech se zdravou výživou – zdravé koutky dnes najdete i v běžném supermarketu. Vyrobit si ho ale můžete i doma.

Zdroj: thehealthy.com, theindianspot.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články