Intuice aneb šestý smysl?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
intuice

Zdroj: Shutterstock

O intuici se často mluví jako o šestém smyslu, ale co to vlastně ta intuice je?

Zamyslete se na chvíli na tím, jakou roli hrají naše další smysly jako je zrak, sluch, chuť, čich a hmat při sběru informací a při našem následném rozhodování.

Oči a uši nás upozorní

Pokud na nás v okolí číhá nějaké nebezpečí, dají nám oči a uši možnost správně se rozhodnout a vydat se jiným směrem.

Díky čichu poznáme, jestli je pro nás něco dobré, nebo je to zkažené a není bezpečné to sníst, vede nás ke zdravějším rozhodnutím. Dotek nám umožňuje procítit každou situaci a dopřát si potěšení. Chuť nám pomáhá živit se tím, co v tu chvíli potřebujeme, vychutnat si to a užít si tu radost.

A samotná intuice funguje velice podobně jako zmíněných pět smyslů. Pomáhá maximalizovat naši radost ze života, jsme díky ní zdraví a mimo nebezpečí.

Intuice je mnohem víc než jen šestý smysl

Jestliže nám šestý smysl říká, zda něco je, nebo není v pořádku. Intuice není jen rozhodnutí, které uděláme ve svojí hlavě; je to něco, co cítíme v kostech.

Jinými slovy, je to něco, co zpracováváme současně v mysli, srdci, plicích, kloubech a břiše. Intuice má hodně společného s prožitkem přítomného okamžiku, protože během něj se  k nám dostanou všechny tyto smyslové informace. Intuice se nikdy neplete!

Někdo vnímá intuici tak, že věci vidí. Jiní je slyší. Některým se prostě nahrají do mozku – není jasné, jak se tam ta informace dostala, ale prostě tam je.

Někdo vidí barvy, čísla, slova… to vše je intuice. Vedle informací o tom, co se právě děje, nám intuice může přinést i informace o tom, co se teprve má stát. Schopnost vidět informace o budoucnosti vyvolává závažné otázky ohledně osudu a svobodné vůle.

Intuice je informace – nic víc a nic míň!

Ostatně jsme jen lidské bytosti a jako takoví si můžeme sami zvolit, jak s takovou informací později naložíme. V podstatě to tedy není soud versus svobodná vůle; naše životy jsou kombinací obojího.

Pokud se správně naladíme, intuice se dá v rámci této struktury využít tím správným směrem. Může nám pomoct učinit správná rozhodnutí, díky nimž bude naše životní cesta co nejpozitivnější a nejpřínosnější.

Věřím, že i když jsme osudem k něčemu předurčení, máme vždy na výběr. Proto nevěřím, že se všechno děje z nějakého důvodu, nebo ještě lépe z nějakého dobrého důvodu. Ve všem, co děláme, hrajeme nějakou určitou roli.

Můžeme volit podle sebe a navzdory osudu mít prostor pro různé možnosti. Intuice z nás nedělá dokonalé bytosti, ale umožňuje nám rychleji odhalit svoje nevědomosti a nesprávné reakce, jednat na základě ukotvené, láskyplné moudrosti, ne mylných předsudků.

Intuice je poznání, vědění a moudro, které námi protéká. je to vnitřní hlas, a pokud ho chceme slyšet, musíme ztišit svoji mysl. Jakmile jednou přijmeme intuici jako fakt a začneme ji využívat jako kompas, který nás vede životem, už její síle neunikneme. A začneme shromažďovat ohromující fakta, která jen dokazují, že to stojí za to.

Zkuste se tedy na chviličku zastavit a naslouchat své „intuici“, a uvidíte, že se začnou dít zázraky…

Zdroj: Intuitivní život. Nalaďte se na svoje pocity a buďte sami sebou od Jill Willardové, vydalo BizBooks, Brno 2018
Autor: redakce

Související články