Co se stane, když přestanete pít alkohol?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Odmitat alkohol

Zdroj: Shutterstock

Dáte si tu a tam příležitostně skleničku něčeho ostřejšího? Pro většinu z nás je to naprosto normální. S alkoholem oslavujeme speciální příležitosti. Jsou ale tací, kteří se alkoholu neumí vzdát a nedokážou jej konzumovat jen tehdy, když je k tomu nějaká zvláštní chvíle.

Alkohol celkově negativně ovlivňuje jak naši fyzickou, tak i psychickou stránku. Dají se mu totiž přičíst v podstatě skoro stejné účinky, jako mají některé drogy – po jeho vypití přichází pocit euforie, zbavuje nás úzkostí i zábran. Máme díky němu falešný pocit sebejistoty. Napadlo vás někdy, co to udělá s vaším tělem, pokud se alkoholu vzdáte?

Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Všichni dobře víme, že alkohol má na naše zdraví negativní dopad, i když se samozřejmě najdou i názory, že v rozumném množství neuškodí.

My se dnes chceme zaměřit na opačný účinek – tedy co se stane s vaším tělem, pokud se alkoholu vzdáte a přestanete ho pít.

Zhubnete

Není žádným tajemstvím, že je alkohol poměrně kalorický. Obsahuje jen prázdné kalorie, které vám nic nedají, ale na vaší postavě to může být znát.

Pokud přestanete přijímat alkohol (zvláště pokud jste jej konzumovali ve větším množství), pak se to pravděpodobně projeví na vaší postavě a vy začnete hubnout.

Samozřejmě to platí jen za předpokladu, že se budete stravovat zdravěji, kromě alkoholu tedy omezíte také cukr, a naopak přidáte na pohybu.

Lépe se vyspíte

Ačkoli se po alkoholu dobře usíná, výzkumy poukazují na to, že nejdříve dojde k útlumu, zároveň i k výrazné svalové relaxaci a zatuhnutí svalů.

Spánek pak bude lehký a budete se snáze budit, což s kvalitním spánkem nemá absolutně nic společného. Navíc alkohol působí močopudně, což vás může v noci klidně několikrát vyhnat z postele.

Když ale alkohol pít přestanete, projeví se to na kvalitě vašeho spánku. Možná sice budete déle usínat, ale vstanete odpočatí a s lepší náladou i koncentrací.

Budete se lépe soustředit

Je známo, že alkohol způsobuje jistou otupělost a také má negativní vliv na rychlost našich reakcí nebo rozhodování.

Také se velmi dobře ví, že alkohol je v podstatě takový nervový jed, který mění chemickou rovnováhu v mozku a ničí mozkové buňky.

Vyřaďte alkohol, a nechte tak svůj mozek regenerovat. Nejenže se budete lépe soustředit, ale bude vám to i lépe myslet.

Zlepší se vám pleť

Absence alkoholu má vliv nejen na duševní pohodu, ale může mít pozitivní dopad i po estetické stránce. Především ženy uvítají, že se jim po vysazení alkoholu zlepší pleť.

Když se totiž alkohol konzumuje pravidelně, cévy v pleti se rozšiřují. V důsledku toho jimi krev protéká rychleji, což se projeví začervenáním pleti nebo popraskanými žilkami.

Nehledě na to, že alkohol pokožku dehydratuje, což má za následek ztrátu pevnosti. Nepijte alkohol a vaše pleť vám poděkuje.

Zdroj: webmd.com, healthline.com, eatingwell.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články