Čaj matcha: Objevte jeho nesporné zdravotní benefity

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Matcha caj

Zdroj: Shutterstock

Už jste někdy ochutnali čaj matcha? V poslední době se z něho stal poměrně velký hit. Jen málokdo by o tomto druhu čaje minimálně jednou neslyšel. Co je čaj matcha vlastně zač a má vašemu zdraví co nabídnout?

Píše se o něm na internetu. Doporučují jej výživoví poradci i odborníci na zdravý životní styl. Je k dostání nejen v online obchodech, ale i v kamenných prodejnách. Co vlastně o čaji matcha víte?

Co je čaj matcha?

Jde o druh zeleného čaje, který se pěstuje opravdu hodně dlouho – zmínky o pěstování čaje matcha sahají neuvěřitelných 800 let zpátky.

Původně si čaj matcha oblíbili především buddhističtí mistři a samurajové, postupem času si našel cestičku k široké veřejnosti. V dnešní době si čaj matcha můžeme dopřát i my v Evropě.

Jak se vyrábí?

Několik týdnů před sklizní se čajové lístky zastíní, aby k nim pronikalo opravdu jen minimum slunečního světla.

Po sklizni se čerstvé čajové lístky usuší a následně jsou rozemlety na jemný prášek. Tento čaj je typický svojí báječnou chutí a výjimečným aroma, podle kterého ho bezpečně poznáte.

Prospívá našemu zdraví?

O čaji matcha se často mluví ve spojitosti se zdravotními benefity, které nám nabízí. Určitě i vás zajímá, co je na tom pravdy a zda má tento druh zeleného čaje na naše zdraví skutečně pozitivní vliv.

Jedním z benefitů čaje matcha je podpora imunity. Obsahuje totiž mnoho silných antioxidantů, které jsou klíčové pro náš imunitní systém. Mimo jiné se v tomto čaji nachází také nemalé množství flavonoidu rutin, který podporuje funkci imunitního systému.

Pití čaje matcha může posloužit také jako prevence proti vzniku rakoviny. Mohou za jiné již zmíněné antioxidanty, díky kterým může pravidelné pití tohoto čaje zabránit vzniku některých druhů rakoviny.

Hubnutí a zdraví mozku

Možná jste o čaji matcha slyšeli také v souvislosti s hubnutím. Kdo se někdy nesnažil zhubnout nějaké to kilo, že? Matcha opravdu může být pomůckou při snaze shodit přebytečné kilogramy. Podporuje totiž funkci metabolismu, který pak pracuje na plné obrátky, a tělo tak více pálí.

A co zdraví mozku? Mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle a myslet na jeho zdraví by pro nás měla být samozřejmost. A jak tomu může přispět čaj matcha? Najdete v něm aminokyselinu L-theanin, o které se říká, že pomáhá snižovat hladinu stresu v těle.

Zdroj: thehealthy.com, healthline.com, tenzotea.co
Autor: Karolína Nezbedová

Související články