Bolí vás záda? Stačí jen tento jeden cvik a bolest bude minulostí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
bolest zad

Zdroj: Shutterstock

Bolest zad patří v dnešní době mezi jeden z nejčastějších důvodů, kvůli kterému lidé vyhledávají pomoc lékaře. Můžeme je nazvat jednou z civilizačních nemocí dneška. Některé statistiky uvádějí, že chronickými bolestmi zad trpí až čtyřicet procent celosvětové populace ve vyspělých zemích.

Příčin bolestí zad je mnoho, od ochablosti svalů vlivem nedostatku pohybové aktivity, přes nesprávné zvedání a nošení těžkých věcí, ale například i kabelky stále na jednom rameni, až po stres, špatné držení těla a sedavé zaměstnání. Můžeme tedy říci, že bolesti zad jsou jakousi daní za náš moderní způsob života.

Důležitost lopatky

Oblastí páteře, na které si tento nezdravý způsob života často vybírá svou daň, je hrudní páteř. Při mírných potížích nám obvykle poměrně rychle pomůže rehabilitace a několik zdravotních cviků.

Problém spočívá v tom, že většina lidí, když se jim uleví, cvičit přestane a sklouzne pomalu ale jistě zpátky ke svému nezdravému stereotypu. Důsledkem je, že bolest se dříve nebo později opět vrátí a může se projevit i výrazněji, například vystřelováním až do oblasti ramenou či hlavy.

Jedním ze cviků, které v tomto případě lékaři a fyzioterapeuti často doporučují, je cvik, při kterém právě zapojíte současně svá bolavá záda a ramena.

Správné provádění cviku bude mít již po velmi krátké době velmi pozitivní účinky, které se projeví především zlepšením kontroly vaší lopatky. Lopatka tvoří základ pro celé rameno i hrudní část zad, pokud ji tedy budete schopni lépe ovládat a kontrolovat, bolest vzniklá ochabnutím jednotlivých svalů a nesprávnou pozicí lopatky postupně vymizí.

Stačí se opřít o stěnu

K tomuto jednoduchému, ale velmi účinnému cviku, nebudete potřebovat žádné speciální pomůcky, stačí jen obyčejná zeď. Můžete ho tedy snadno provádět i několikrát denně nejen doma, ale také v práci, například ve své kanceláři.

Postavte se vzpřímeně a ruce, ve výšce vašich ramen, volně opřete dlaněmi o stěnu. Dejte si pozor, ať při tom omylem nezvednete ramena, to by bylo chybně a cvik by nemusel být účinný.

Ramena se naopak snažte po celou dobu cviku tlačit směrem k podlaze. Poté začněte pomalu pohybovat lopatkami, stlačujete je směrem k sobě, aniž byste, byť jen nepatrně, pokrčili ruce v loktech.

Výsledkem tohoto drobného pohybu bude pohyb, kterým se mírně přiblížíte svým hrudníkem ke zdi. V tomto okamžiku byste měli velmi zřetelně cítit svaly v celé horní polovině vašich zad. Pak se opačným pohybem lopatek od stěny zase pomalu mírně odtáhněte.

Za začátku se doporučuje cvik provádět ve třech po době následujících sériích se šesti až osmi jednotlivými pohyby. Důležitější než počet opakování je totiž provádět celý cvik správně a uvědomovat si zapojení a kontrolu jednotlivých svalů.

Autor: redakce

Související články