5 nejlepších tipů, jak na podzim posílit imunitu: Je to snadnější, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
Komerční sděleníZdraví
   4 minuty čtení
zena imunita

Zdroj: Shutterstock

Funkci svého imunitního systému byste nikdy neměli podcenit. Pamatujte na ni zejména teď, kdy se podzim a s ním spojené období vyššího rizika respiračních nákaz kvapem blíží. Situace je o to těžší, že nyní musíte čelit i koronaviru. Proto je důležité imunitu začít posilovat už teď a nečekat, až rýma, kašel, chřipka nebo i něco horšího zaklepe na dveře.

Imunita je na podzim snadněji zranitelná

V chladném období roku vykazují bakterie a viry větší aktivitu. Zároveň na podzim mnohem snáze prochladnete. S klesající teplotou venku klesá i prokrvení lidského těla, to zpomaluje fungování imunitního systému. Vlivem chladu se stahují cévy, což se týká i nosní sliznice, která je často vstupní branou infekcí. Tím pádem je méně odolná. K šíření virů a bakterií po-máhá i suchý vzduch, proto je nezbytně nutné v obývaných místnostech dostatečně větrat. Negativním jevem je i větší počet lidí, který se v tomto období v uzavřených místnostech vy-skytuje. Proto se vyplatí i minimalizovat dobu, kdy se v těchto místnostech nacházíte.

Jak funguje lidská imunita?

Jak vlastně pracuje náš imunitní systém? Jeho základní kameny tvoří bílé krvinky. Jejich činnost nikdy neustává, pracují v každém okamžiku, i když spíme. Co mají na starosti? S trochou nadsázky můžeme říci, že neustále šmejdí po celém těle a hledají lidskému organismu nepřátelské objekty, tedy viry a bakterie. Jakmile na nějaké narazí, ihned se je snaží zneškodnit a zároveň o hrozícím nebezpečí informují ostatní buňky a orgány. Proto je nesmírně důležité jejich činnost naopak podporovat. Když se na to soustředíte, mnohdy se tělo dokáže vypořádat s infekcemi samo. V případě, že ale boj bílých krvinek proti vnějšímu nepříteli brzdíte, nebo dokonce sabotujete, vaše tělo nákaze podléhá. Jak se tedy chovat, abyste podzimní útok virů s přehledem zvládli?

podzim imunita

Zdroj: Superionherbs.cz

5 zaručených tipů, jak posílit imunitní systém

Ve hře je spousta faktorů a vy byste se měli soustředit na všechny z nich, protože právě vzájemnou synergií docílíte maximálního efektu. Vaše imunita přímo závisí na tom, jaký vedete životní styl. Jde především o to, abyste se stravovali zdravě, vyváženě a pestře a pokud možno se vyvarovali stresové zátěže. Tato pravidla vám pomohou získat zdravý základ, ale ještě nestačí. K tomu je potřeba přidat ještě další věci. Prozradíme, které to jsou.

1) Pravidelný a dostatečný spánek

Velice důležitý je zdravý spánek. Ten umožňuje buňkám lidského těla účinně regenerovat, a to do písmene platí i pro imunitní buňky. Kvalitní spánek zásadním způsobem ovlivňuje obranyschopnost organismu.

V tomto ohledu je velmi důležité dodržovat dostatečnou dobu spánku. Měli byste spát alespoň 6 hodin denně, obecně se ale doporučuje 7-8. Jistá je skutečnost, že spánek kratší než 5 hodin se považuje za zdraví ohrožující. Podstatná je i pravidelnost spánku. Měli byste se proto naučit chodit spát a vstávat ve stejnou dobu a tento zvyk dodržovat i o víkendu nebo dovolené.

spanek

Zdroj: Superionherbs.cz

2) Vitamín C

V zimě a na podzim je nesmírně důležitá úloha vitamínu C. Má skvělý vliv na obranyschopnost. Máte-li vitamínu C dostatek, potom bude váš boj s infekcemi úspěšný. Množství vitamínu C významně zvyšuje vaši odolnost, protože tento vitamín tlumí schopnost virů pronikat do tkání organismu. Vysoká hladina vitamínu znamená schopnost aktivně bojovat s virem.

Velmi důležitý je jeho příjem vzhledem k tomu, že si organismus nedokáže sám vyrobit. Minimálně byste ho měli denně zkonzumovat asi 200 mg, optimální dávkou pro přechodná období roku, kdy hrozí zvýšené riziko infekce je ale 500 mg.

Vitamín C do sebe můžete dostat snadno v přirozené formě, tedy v ovoci a zelenině. Velké množství vitamínu C obsahuje černý rybíz, šípky, papriky, růžičková kapusta, pomeranče nebo kiwi. Existují samozřejmě také tabletky, které ale většinou obsahují syntetický vyrobený vitamín C. Doporučujeme proto, podívat se po přírodním vitamínu C. Osvědčil se například výtažek z Camu Camu, což je bobulovité ovoce obsahující množství vitamínu C nesrovnatelné s jinými rostlinami.

3) Kvašené potraviny

Velkým pomocníkem jsou fermentované tedy kvašené potraviny. Pro naše předky znamenaly v minulosti vlastně jediný zdroj vitamínů během dlouhé zimy. Proto si dělali zásoby nakládaného zelí i jiných plodin. Podstatné je, že tyto potraviny vykazují vysoký obsah probiotik, které významně ovlivňují břišní mikroflóru. Ta následně podporuje výrobu bílých krvinek a tím se právě vracíme k tak důležité imunitě. Navíc musíme zdůraznit i další pozitivní efekt, a sice skutečnost, že povzbuzuje tvorbu serotoninu, hormonu dobré nálady. Kromě kvašených potravin nezapomínejte ani na kvalitní bílkoviny.

4) Pohyb a otužování

Dalším nezbytným krokem pohyb na čerstvém vzduchu. Fyzická aktivita podporuje odbourávání škodlivých látek v krvi. Posiluje rovněž kardiovaskulární systém, což má samozřejmě také zásadní vliv na aktivitu bílých krvinek. Pohybem venku zároveň okysličíte mozek, to se pochopitelně projevuje na vaší celkové duševní i tělesné kondici.

pohyb

Zdroj: Superionherbs.cz

Kromě pohybu na čerstvém vzduchu je užitečné do svého každodenního programu zařadit také otužování. Většina lidí si u tohoto slova představí zimní koupel ve Vltavě nebo metodu podle Wim Hofa, ale to jsou jenom dvě z mnoha podob otužování. Mnohem obvyklejší je omývání studenou vodou nebo studená sprcha. S obojím se dá začít postupně a pomaličku navyšovat dobu, kterou ve studené vodě strávíte. V případě otužování je ale nezbytná pravidelnost. Pokud s pravidelnými studenými sprchami jednou skončíte, tělo zpohodlní a vy budete muset začít od začátku. Otužování stejně jako sluneční paprsky nahrávají aktivitě bílých krvinek.

5) Stop cigaretám, alkoholu a stresu

Dýchací cesty velice zatěžuje kouření, a to nejenom aktivní, ale i pasivní. Konzumujete-li al-kohol, doplácí na to pro změnu vaše játra, která mají za úkol čistit krev a pokud jim přiděláváte práci v podobě nemírného popíjení, samozřejmě se to na jejich činnosti projeví. Má to negativ-ní vliv na bílé krvinky.

Důležité je i to, snažit se vyhýbat stresu. Pokud jste vystaveni stresu, zejména tomu dlouho-dobému, vylučuje se ve vašem těle nadbytek stresového hormonu kortizolu. Jeho vysoká hla-dina potom dlouhodobě snižuje obranyschopnost organismu. Proti stresu můžete bojovat do-statečným odpočinkem, setkáváním s přáteli, koníčky, které vám dělají radost, sportem, medi-tací. Vyberte si způsob, který vám nejlépe vyhovuje, a naplánujte si tyto aktivity do svého každodenního harmonogramu, abyste na ně nikdy nezapomínali.

Autor: redakce

Související články