Zelená míle: Nemocná manželka ředitele věznice dnes vypadá nádherně. Po 22 letech připomíná J. K. Rowlingovou

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zelena mile Patricie

Zdroj: Profimedia

Zelená míle je film, který zanechal hluboké dojmy snad v každém, kdo ho alespoň jednou viděl. Děj vyprávěný ve vzpomínkách hlavního dozorce ve věznici je plný násilí, hrubého jednání, ale také pochopení a odpuštění. Není to ale pouze příběh, který dělá snímek velkolepým.

Dokonalé herecké obsazení tvoří filmy a seriály. Děj může zaujmout jakkoli, ale pokud vám nesednou herci, pravděpodobně ho v polovině vypnete. Kromě Toma Hankse, který si v Zelené míli zahrál hlavní roli, se na vytvoření tohoto kriminálního dramatu podílely i další osobnosti.

Jednou z nich se stala Patricia Clarkson, která sice nepatří mezi hlavní postavy, ale na vývoj dění ve filmu měla velký vliv. Je to už 22 let co si zde zahrála po boku velikánů. Jak vypadá dnes a v jakých seriálech či filmech se objevuje?

Přínos pro světový film

Patricia Clarkson se narodila v roce 1959. Tato americká a divadelní herečka byla několikrát nominována na velké filmové ceny, mimo jiné také v roce 2014 na Oskara. Před dvěma lety dokonce zavítala na festival do České republiky, kde se dočkala velké pocty.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získala Křišťálový glóbus za vynikající umělecký přínos světovému filmu. Celé to přitom začalo tím, že se dostala jako mladá do finanční nouze.

Patricia Clarkson

Zdroj: Profimedia

Podařilo se jí uchytit se u divadla, kde si přivydělávala nejprve v zákulisí. Později se ale dostala na scénu, a skončila až na Brodwayi. Odsud už to byl do světa filmových kamer jenom krůček.

V roce 1999 si zahrála právě v Zelené míli, kde se objevila jako nemocná manželka ředitele věznice. Následovalo několik velkých snímků po roce 2000, mezi které patří i Daleko do nebe nebo Carrie.

Obvykle se komediím spíše vyhýbala. Vždy dokázala lépe ztvárnit vážné postavy v dramatech, thrillerech, či dokonce v hororech. V roce 2010 si ve filmu Prokletý ostrov zahrála ženu, která utekla z psychiatrické léčebny.

Vždy se ráda vracela k divadlu

I když jí filmová kariéra zabrala hodně času, v roce 2014 se Patricia vrátila k divadlu na Brodwayi. Filmu se ale nikdy věnovat nepřestala. Televizní diváci si ji mohou pamatovat z nejednoho filmu či seriálu.

V roce 2017 a 2018 se stala jednou z významných postav v seriálu Domek z karet. O rok později byla oceněna Zlatým glóbem jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. I dnes se věnuje natáčení seriálů a zároveň stále hraje v divadle, které je pro ni podle všeho největší láskou.

I když je dnes herečce 61 let, udržuje si mladiství vzhled, je plná energie a nebojí se ji ještě investovat do velkých výkonů. Typická je pro diváky svými delšími blond vlasy a úsměvem, který vynahradí i nějaké ty vrásky v jejím obličeji.

Herečka se sama považuje za někoho, kdo toho má ještě hodně před sebou, a věří tomu, že jak u filmu, tak v divadle ještě předvede velké věci. Mezi režiséry je stále oblíbená a nikdo nepochybuje o tom, že ji čeká ještě dlouhá kariéra.

Patricia o sobě kdysi prohlásila, že se nikdy nechtěla vdávat a nikdy nechtěla mít děti. V současné době žije se svým přítelem, se kterým se poznala v roce 2019. Energii, kterou jiní vkládají do rodiny, ona vkládá do herectví.

Zdroj: ČSFD, IMDb, wikipedia.org
Autor: Shani Maiová

Související články