Světový den marihuany: Známe tajemství čísla 420

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
marihuana rostlina

Zdroj: Shutterstock

V některých státech je marihuana povolena, u nás je její užívání stále ještě nelegální. Nicméně její zdravotní účinky jsou prokázány a v drogeriích či lékárnách běžně seženete přípravky, které ji obsahují. Pro ty z vás, kteří to nevěděli, existuje navíc i Světový den marihuany.

Ten připadá právě na 20. duben. Kolem výběru tohoto data vznikly mnohé fámy. Je spojováno s číslem 420, které má podle všeho s marihuanou co do činění. Logicky jeho anglický přepis, tedy 4/20, dává smysl. Existují ale mýty, které číslo objasňují a spojují ho s dalšími událostmi okolo rostliny.

Bob Marley

Někteří lidé spojují číslo 420 se smrtí Boba Marleyho, který rozhodně je velkou ikonou, která marihuanu proslavila. Jenže se nikdy nenašla spojitost s jeho jménem. Slavný reggae zpěvák totiž zemřel 5. listopadu 1981.

Ani žádné další důležité číslo v jeho životě nemá ke 420 blízko. Narodil se 6. února roku 1945. Žádné výročí jeho tvorby, vztah nebo cokoli dalšího týkající se jeho života zkrátka číslo 420 neobsahuje.

Kdy sázet marihuanu

Druhou fámou, která se k číslu vztahuje, je výrok o tom, že 20. duben je nejideálnější čas k sázení marihuany. To ale také není pravda. Žádný vyloženě ideální čas pro vysazení této rostliny není.

Podle vědců záleží především na tom, v jakém regionu nebo v jaké zemi žijete. Samozřejmě pravděpodobně jako mnohé rostliny bude i pro konopí vhodným obdobím jaro, nikoli však přesně jeden jediný den.

Chemické sloučeniny

Někteří lidé mylně tvrdí, že se v marihuaně nachází celkem 420 chemických sloučenin. Ani to ale není pravda. Ve skutečnosti je jich v konopí obsaženo přes 500.

Mezi tyto sloučeniny se řadí jak THC, které je hlavní halucinogenní a omamnou látkou, kvůli níž je považována marihuana za drogu, tak také sloučenina CBD, která je hlavní složkou léčivých přípravků vyráběných z „trávy“.

Souvisí se zákonem?

V několika případech lidé tvrdili, že číslo 420 odkazuje na policejní kodex, který je s marihuanou spojen. To ale také není pravda, protože toto číslo v zákonech odkazuje k pojmu vraždy.

Jak to tedy skutečně bylo?

Nejpravděpodobnější příběh má původ už v dubnu roku 1971. Za tím stojí skupinka pěti studentů, kteří si říkali Waldos a pravidelně se scházeli každý den u jedné zdi na joint.

Jednoho dne k nim přišel známý a oznámil jim, že jim chce přenechat své ilegální pole s marihuanou, o které se už nehodlá dál starat. Jenže se bál zákonů a nesdělil jim proto jeho přesnou polohu.

Muž skupině nakreslil mapu. Oni si slíbili, že se sejdou následujícího dne ve 4:20, aby podnikli společnou cestu za pokladem. Pole sice skupinka nikdy nenašla, heslo 420 se ale od té doby stalo spojovaným právě s marihuanou.

Právě proto podle všeho svátek připadá na den 20. dubna. Den marihuany se slaví ve všech zemích samozřejmě ne kvůli jejím omamným účinkům, ale kvůli všemu, co zázračná rostlina dokáže například právě ve zdravotnictví.

Autor: Shani Maiová

Související články