Případ olověných masek zůstává přes 55 let záhadou. Vysvětluje se i paranormálními jevy

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
Olovene masky

Zdroj: Brazilian government, Public domain, via Wikimedia Commons

Na konci srpna roku 1966 si osmnáctiletý mladík užíval idylické odpoledne pouštěním draka na kopci s výhledem na Rio de Janeiro. Došel až k zarostlému místu, kde spatřil děsivou scénu. Mrtvá těla dvou mužů ležela vedle sebe na zemi. Měli na sobě pláštěnky a na obličejích bizarní olověné masky zakrývající oči.

Jednoho jasného letního dne v Brazílii tak začalo vyšetřování záhady, která byla trefně nazvána jako případ olověných masek. Celý nález byl poněkud zvláštní. Muži leželi bok po boku, zdánlivě nezranění, na očích olověné masky bez průzorů. Věci, které u sebe měli, nenabízely žádnou odpověď, naopak celou záhadu jen prohlubovaly. Jeden z nich měl v kapse lístek s podivným vzkazem.

V průběhu let se vyrojila řada teorií o záhadných úmrtích, od zdánlivě normálních až po nadpřirozené. Dodnes však vyšetřovatelé pouze tápou a na otázky, proč měli mrtví muži na obličejích olověné masky, co je přivedlo do kopců a jaká byla příčina jejich smrti, stále neznají odpověď.

Jak vše začalo

Nález těl ohlásil policii 20. srpna 1966 mladý muž jménem Jorge da Costa Alves, který to odpoledne v oblasti pouštěl draka. Na těla narazil, když se toulal na vrchu Vintém ve městě Niterói v Rio de Janeiru. Ležela napůl skryta na plácku, kde divoce rostl vysoký plevel.

Podivný výjev

Policie na místo dorazila až další den. Oba mrtví leželi na zádech vedle sebe na jakési podložce z nasekaných větví. Přes formální obleky měli natažené pláštěnky a přes oči podomácku vyrobené olověné masky. Byly to vlastně vyřezané kusy olověného plechu ve tvaru brýlí bez nožiček.

Ochranné brýle proti duchům či ufonům

Nástroje na jejich výrobu a zbytky plechu policie později našla v dílně jednoho z mužů. Ležela zde i spiritistická kniha, ve které byla podtržena poznámka, že duchovní bytosti vydávají intenzivní světlo – z toho bylo usuzováno, že olověné masky měli muži na ochranu právě před tímto světlem.

Na tělech ani v okolí nebyly nalezeny žádné známky násilí či možného zápasu. Poblíž obou policie našla pouze prázdnou láhev od minerálky, dva malé ručníky a nějakou hotovost.

Zvláštní vzkaz

Zřejmě nejbizarnějším vodítkem však byl poznámkový blok se symboly a čísly a lístek s útržkovitým, gramaticky chybným textem, který měl jeden z mrtvých v kapse. Stálo na něm: „16:30 být na domluveném místě, 18:30 spolknout kapsle, po efektu chránit kovy a počkat na signál masky.“

Přestože policie v příštích dnech shromáždila o obou mužích více informací, včetně průběhu jejich posledních dnů, vše vedlo pouze k dalším otázkám. Muži byli brzy identifikováni jako dva technici z asi 440 kilometrů vzdáleného městečka Campos dos Goytacazes. Dvaatřicetiletý Manoel Pereira da Cruz a o dva roky starší Miguel José Viana, oba ženatí.

17. srpna prý svým ženám řekli, že jedou do Sao Paula koupit ojeté auto a nějaký pracovní materiál. Namísto toho však nasedli do autobusu do Niterói. Tam přijeli kolem druhé hodiny odpoledne a vyřídili si několik pochůzek.

Navštívili obchod s elektronickými součástkami, poté si v dalším obchodě koupili pláštěnky – ten den pršelo – a vešli do baru Sao Jorge, odkud si s sebou vzali láhev minerálky. Servírka z baru později vypověděla, že jeden z mužů vypadal velmi nervózně a neustále si kontroloval hodinky.

Poté stopa vychladla. Svědci je naposledy spatřili kolem čtvrt na čtyři odpoledne, jak míří do nedalekých kopců. O tři dny později byli nalezeni mrtví.

Paranormální vysvětlení případu

Dodnes není přesně jasné, co se tehdy mužům v kopcích Rio de Janeira stalo. Jedna ze svědkyň, která žila se svými dětmi poblíž onoho kopce, kontaktovala místní policii.

Vypověděla, že ten den spatřila nad pahorkem kolem osmé hodiny večer podivný barevný objekt vejcovitého tvaru s ohnivým prstencem, ze kterého vycházely různými směry modré paprsky. Objekt prý střídavě stoupal a klesal nad vrcholem hory asi čtyři minuty. Událost však nahlásila až poté, co byla na hoře nalezena mrtvá těla.

Policie tehdy zjistila, že Pereira da Cruz i Viana se vášnivě zajímali o problematiku spiritismu a UFO a vícekrát se snažili kontaktovat mimozemšťany nebo duchy. Existuje zde proto teorie, že se o to mohli opět pokoušet pomocí užití psychedelických drog. V domnění, že takové setkání bude doprovázeno oslepujícím světlem, si pak vyrobili masky pro ochranu očí a možná pak zemřeli na předávkování drogami.

Na místě ani při pozdější pitvě těl nebyla zjištěna žádná zjevná zranění. Jinak měli vyšetřovatelé jen málo vodítek. Koroner byl tehdy velmi zaneprázdněný, a když byla pitva konečně provedena, vnitřní orgány obou obětí už byly v takovém stavu, že je nešlo spolehlivě otestovat. Stejně tak nemohla být provedena toxikologie.

Teorie o setkání s UFO se každopádně stala mezi lidmi velmi oblíbená. Kopec Vintém byl místem několika údajných pozorování a hodně lidí proto věřilo, že zde oba muži jen zanechali své tělesné schránky a odešli do jiné dimenze.

„Pozemské“ teorie

Další teorií byla možná smrt po zásahu bleskem, která kvůli stavu těl již také nešla potvrdit ani vyvrátit. Policie dále spekulovala o tom, že mohlo jít o promyšlené vraždy zinscenované jako sebevraždy.

Muži mohli být zapleteni do špionáže nebo pašování elektroniky. Jelikož zmizela velká část peněz, které u sebe měli mít, uvažovalo se i o loupežné vraždě s tím, že je vrah mohl pod záminkou vylákat na kopec.

Podle jednoho z vyšetřovatelů muži kontaktovali spiritistickou skupinu v Niterói a je možné, že se podíleli na neznámém experimentu, který se prostě nepovedl. Případ byl nakonec pro nedostatek důkazů odložen.

Případ olověných masek dodnes nepřestává fascinovat a zároveň frustrovat milovníky záhad. Co se stalo poté, co muži vylezli na kopec a nasadili si na oči olověné masky, zřejmě zůstane navždy utajeno.

Zdroj: allthatsinteresting.com, mentalfloss.com, wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová

Související články