Oscar 2021: Podívejte se, jaké snímky jsou na nejprestižnější cenu nominované

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Oscar Amanda Seyfried

Zdroj: Profimedia

Nejsledovanější filmovou událostí roku je vždy předávání cen americké Akademie filmového umění a věd známé jako Oscar. Kdo letos bodoval a má největší šanci na úspěch.

Přestože svět v loňském roce ochromila pandemie koronaviru, vznikaly dál nové filmy, a i Česká republika měla v užším výběru nominovaných jedno své želízko v ohni.

Výjimečný ročník po všech stránkách

Kategorií, která každý rok budí nejvíce pozornosti, je ocenění pro nejlepší film. Nominaci získalo celkem osm snímků. Jedním z největších favoritů na výhru je film Mank. Drama z prostředí Hollywoodu třicátých let totiž získalo dalších devět nominací v jiných kategoriích.

Dalším kandidátem na úspěch je film The Father s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli, ten se také v kategorii nejlepší herec může stát nejstarším držitelem tohoto ocenění. O cennou sošku se uchází také film o zloději aut Judas and the Black Messiah.

Dále se mezi nominace dostaly snímky Minari, Země nomádů, jež uspěla už na Zlatých glóbech, Nadějná mladá žena, Chicagský tribunál a Sound of Metal. Kdo z nich cennou sošku získá, bude jasné na konci dubna.

Český film neuspěl

I pro samotné herce je zlatá soška velmi prestižní záležitostí. V kategoriích nejlepší herec a herečka, ať už v hlavní, nebo vedlejší roli, se opět převážně objevují herci z již zmíněných snímků.

Zajímavostí je, že vůbec poprvé byly v kategorii režie nominovány dvě ženy. Za Zemi nomádů Američanka s čínským původem Chloé Zhao a Angličanka Emerald Fennell za snímek Nadějné mladé ženy.

České životopisné drama Šarlatán režisérky Agnieszky Holland, kde v hlavní roli září Ivan Trojan a jeho syn Josef, se však bohužel v kategorii cizojazyčný film do finálního výběru nominovaných nedostalo.

Pestrá skladba etnik

Seznam všech nominovaných je co do etnického původu velmi pestrý, za posledních pár let vůbec nejvíce, jelikož celkem devět z dvaceti nominovaných herců je jiné než bílé barvy pleti.

Dalším odlišením od minulých ročníků je fakt, že vlivem situace letos akademici udělí ceny filmům, které neměly šanci v kinech příliš vydělat a většina diváků je viděla skrze streamovací služby z pohodlí domova.

Předávání proběhne na konci dubna a to, jakým způsobem ho ještě ovlivní situace kolem pandemie, se teprve ukáže. Jisté ale je, že se udílení bude konat na dvou místech, a to v divadle Dolby Theatre a na losangeleském nádraží Union Station.

Zdroj: magazin.aktualne.cz, nafilmu.cz
Autor: Karolína Ondrušková

Související články