Inkontinence, paralýza, problémy se zrakem: Selma Blair bojuje s roztroušenou sklerózou od dětství, diagnózu zná chvíli

od Denisa Weisová
   2 minuty čtení
selma blair

selma blair

Když vás zrazuje vlastní tělo i mysl, prožíváte něco, co si zdravý člověk nedokáže nikdy ani představit. Diagnóza roztroušené sklerózy otočí váš život o 180 stupňů. Stejným peklem si prošla i známá americká herečka Selma Blair, kterou můžete znát z filmů Hellboy, Velmi nebezpečné známosti nebo Brownovo requiem. Svou nemocí se tato silná osobnost netají. Jaký je její život s roztroušenou sklerózou?

Herečka Selma Blair se konečně v roce 2018 dozvěděla, jaká je její diagnóza. Ve svých pamětech, které byly vydány v letošním roce, nás seznamuje se svou těžkou životní situací, jež se vlastně táhne v určitých etapách už od jejího dětství.

Těžké dětství Selmy Blair

Nemoc o sobě totiž dávala vědět různými symptomy, jako je například chronická bolest končetin, na kterou si herečka už jako malé dítě často rodičům stěžovala. Matka tomu ale nevěnovala příliš pozornosti a nazývala ji, což je trochu ironie, herečkou.

Selma také trpěla častými infekcemi močového měchýře a vysokými horečkami. Bolesti, které čas od času nabíraly na intenzitě, ji nakonec přivedly k alkoholu, kterým se snažila své utrpení zapíjet.

Když bylo herečce 22 let, navštívila očního lékaře, kterému se svěřila, že má občasné problémy se zrakem a trpí neobvyklými bolestmi.

Tehdy poprvé zazněla diagnóza, která ji dnes provází každodenním životem. „Máte optickou neurititidu,“ oznámil jí lékař. „Obvykle je to symptom roztroušené sklerózy,“ zaznělo dokonce, jak uvádí herečka v pamětech.

V té době ale jeho slovům nikdo nepřikládal příliš velikou váhu, a trvalo proto hodně dalších let, než Selma zjistila, že roztroušená skleróza je opravdu odpovědí na její otázky.

Návštěva lékaře, která všechno změnila

V roce 2018 jí podle The Guardian jedna z jejích dobrých kamarádek, herečka Elizabeth Berkley, navrhla, že by měla navštívit jejího bratra. Jednalo se o předního neurologa Jasona Berkleyho, který by mohl odhalit, co ji to vlastně trápí.

Bolesti se zhoršovaly, a na výletě s přáteli tentýž rok při skoku z lodi do vody dokonce Selma zažila paralýzu. Při návštěvě zmíněného lékaře prošla několika různými testy, které ukázaly, že trpí roztroušenou sklerózou. Její mozek ztrácí propojení s tělem, jež pak nereaguje tak, jak by mělo.

„Když doktor řekl, že mám roztroušenou sklerózu, cítila jsem vlnu adrenalinu a emocí,“ prozradila herečka ve svých pamětech.

„Tolik let všechny moje symptomy zaměňovali za úzkost, přecitlivělost. Že je to všechno jen v mojí hlavě. Psychosomatické. Celé ty roky jsem věděla, že se pletou. Ale měli pravdu, bylo to v mojí hlavě. Jenom ne takovým způsobem, jak si všichni mysleli. A konečně vím, co se mnou je. Existuje diagnóza, která to vysvětluje, není to moje vina,“ popisuje Selma svoje pocity ve chvíli, kdy se o nemoci dozvěděla.

Jak jí skleróza změnila život?

Stala se v podstatě tváří této nemoci pro veřejnost. „Přestože je to role, kterou jsem si nikdy nemyslela, že bych hrála, je to to, kým teď jsem.“ Je součástí jedné veliké komunity lidí, kteří jí hodně pomáhají a berou ji takovou, jaká je.

Roztroušená skleróza působí na všechny části jejího těla. Když se zvedne moc rychle, spadne. Potí se, přestože je jí zima. Když nebere léky, necítí své tělo a ztrácí schopnost mluvit. Občas se dusí při jídle a občas má problémy s inkontinencí.

Potíží je ale mnohem víc a den ode dne se liší. Svou nemoc ale přijala se vším všudy a jejím bojem a vůlí do života by se mohly inspirovat tisíce lidí.

Nedávno byla Selma Blair za hrdinku, když i přes svůj stav skvěle odtancovala hned pět kol americké StarDance. Kvůli zdravotním potížím ale nakonec odstoupila.

Zdroj: Los Angeles Times, The Guardian, Instagram

Autor: Denisa Weisová

Související články