Víme, jak správně vyčistit kuchyňskou linku. Vyhněte se těmto chybám

od Nikola Jaroschová
Komerční sděleníKuchyně
   2 minuty čtení
Cisteni kuchynska linka

Zdroj: Shutterstock

Čištění kuchyňské linky je činnost, kterou děláme minimálně jednou denně, pravděpodobně i častěji. Víte ale, co všechno je v kuchyni třeba udělat, abyste zabránili vzniku bakterií a aby vaše práce byla efektivní?

Velká kuchyně je sice rozhodně příjemnější než malý pultík, na který se vejde sotva jeden talíř, jenže více prostoru také znamená více úklidu. A je to právě kuchyně, kde vzniká jídlo a kde je opravdu třeba dbát na pořádek a hygienu.

Špatný úklid může vést nejen k zápachu, ale také k tvorbě bakterií, které se snadno dostanou do našeho jídla a později nám mohou způsobit zdravotní problémy. Čištění kuchyňské linky je tak mnohem důležitější, než si uvědomujete.

Materiál kuchyňské desky

Při úklidu v kuchyni je důležité myslet na to, z jakého materiálu je vaše kuchyňská deska. Existuje totiž celá řada přípravků na čištění, ovšem každý je vhodný pro jiný povrch.

Máte v kuchyni plastovou desku, nebo kámen? Některé části povrchu jsou možná také kovové či dřevěné. Myslete na to, abyste vždy vybrali čisticí prostředek, který z povrchu odstraní nečistoty nejspolehlivěji.

Pravidelně kontrolujte utěsnění lišt

Nejhorší, co se v kuchyni může stát, je to, že vám zateče voda do škvír mezi kuchyňskou linkou a zdí. Zabránit se tomu dá lištami, které kolem hran kuchyňské desky nalepíte.

Pravidelně kontrolujte, zda správně drží a že se neodlepují. Když čistíte desku, dávejte si pozor, aby se voda nedostala příliš k okrajům a nezatékala ke zdi. Plesnivých fleků se totiž později zbavuje velmi těžce.

Nezapomeňte na spotřebiče

Pokud máte na lince trvale umístěné nějaké spotřebiče, nezapomeňte, že i ty je třeba pravidelně čistit. Gril nebo toustovač jsou po použití plné drobečků a mastnoty, která zanechá stopy i na lince, pokud ji neodstraníte.

Pokud umýváte desku kuchyňské linky, spotřebiče z ní sundejte a umyjte desku celou, včetně plochy pod nimi. To, že je přikrytá a není vidět, rozhodně neznamená, že v daném místě nemusíte uklízet. Bakterie se totiž tvoří i šíří velmi rychle.

Uvnitř šuplíků uklízejte dvakrát týdně

Až dvakrát do týdne je ideální vyndat z šuplíků v kuchyňské lince veškeré vybavení, omýt příborník a šuplík vysát a vytřít. I když do něho dáváte nádobí čisté, vždy se tam nějaký ten nepořádek dostane.

Pokud budete vnitřní prostory linky uklízet častěji, nebudete mít později tolik práce. Pokud uklízíte příborník například jednou za měsíc, jistě si všimnete, kolik drobečků a mastnoty se v něm nashromáždilo.

Zameteno a hotovo

Na závěr je ještě třeba zbavit se veškerého nepořádku, který jsme z linky smetli na zem. I pokud se člověk snaží, ne každý drobeček spadne do odpadkového koše. Nakonec se tedy chopte koštěte a dokončete poslední kroky.

Celý úklid kuchyně vám nezabere déle než dvacet minut. Pokud ho budete dělat pravidelně, možná to bude i méně. A rozhodně lepší trochu na pořádku zapracovat než se později potýkat se zdravotními problémy, které vznikly jen kvůli špatně uklizené kuchyňské lince.

Autor: Shani Maiová

Související články