Pochoutka, která se skvěle hodí na výlety a na jiná dobrodružství v přírodě. To je sušené maso alias jerky. V čem se skrývá jeho jedinečnost?
Jedním z vůbec nejstarších způsobů úpravy masa je právě sušení. Holdovali mu už staří Egypťané, jelikož sušení bylo nejlepší možností, jak maso a jiné pochutiny dlouhodobě skladovat.
Vynikající nutriční hodnoty
Indiáni pak maso začali sušit na slunci a jako energeticky vydatnou pochoutku, která velmi málo zatěžovala jejich bagáž při kočování, ji vozili všude s sebou.
Dnes se tento trend vrátil a sušené maso neboli jerky se těší velké oblibě, a to zejména mezi sportovci. Hlavním důvodem je vysoký obsah bílkovin a minimální množství tuků a sacharidů.
Stále se skvěle hodí na výlety do přírody, protože vydrží při teplotách od pěti až do třiceti stupňů Celsia a jeho trvanlivost je také velmi dlouhá.
Nejčastěji se suší maso hovězí, drůbeží či vepřové, které se nařeže na tenké plátky, okoření, osolí a poté vystaví teplotě osmdesáti stupňů Celsia.
Pozor na sůl
Ačkoliv má sušené maso hodně pozitiv, velkým negativem je především vysoký obsah soli, který několikanásobně převyšuje denní dávku.
Právě z toho důvodu je třeba sušené maso konzumovat opravdu s rozumem a nejlépe v případech, kdy vám už dojdou jiné zásoby potravin.
Jerky si můžete připravit také sami doma. V obchodě si vyberte alespoň dvě kila kvalitního hovězího masa, které zbavíte zbytečného tuku a necháte alespoň hodinu v mrazáku, aby se lépe krájelo na tenké plátky.
Domácí příprava zabere více než jeden den
Následuje příprava marinády z hrnku jablečného octa, půl hrnku balsamica, půl hrnku dijonské hořčice, půl hrnku medu a třech lžic sezamového oleje.
Do tekutého základu přidáte koření. Dvě lžičky uzené papriky, lžičku čerstvě namletého pepře, tři lžíce granulovaného česneku, lžičku himalájské soli, lžíci cibulového prášku, dvě lžíce chilli papriček, dvě lžíce tekutého kouře a špetku mletého hřebíčku.
Maso v marinádě pořádně vykoupejte a naložené ho nechte přes noc v lednici. Druhý den se pusťte do sušení. Spodní část trouby nejprve zakryjte alobalem a plátky masa pak vyskládejte přímo na mřížku, kterou dáte co nejvýše.
Troubu zapněte na osmdesát stupňů a dvířka nechte lehce pootevřená. Sušení bude trvat zhruba šest hodin, přičemž je nutné, abyste maso po třech hodinách obrátili.
Že je maso pořádně vysušené, poznáte podle toho, že z něj snadno malý kousek odlomíte, ale při ohnutí se celé nezlomí. Poté nechte jerky ještě pár hodin odpočívat, a nakonec ho přemístěte do vzduchotěsné nádoby, kde vydrží až půl roku.
Autor: Karolína Ondrušková