Hedvábně hebké pokožky docílíte populárním dry brushingem. Řekneme vám, jak na to

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
dry brushing

Zdroj: Shutterstock

Tento rituál v péči o tělo si v poslední době získal velkou popularitu a má spousty nadšených fanoušků. Čeho tedy tak zvaným suchým kartáčováním dosáhneme? Toho je tolik, že po přečtení tohoto článku ho hned budete chtít vyzkoušet.

Ač se to nezdá, suché kartáčování je známé již dlouho. Je tedy dobré nahlížet na tuto praktiku jako na tradici, která má dlouhou historii.

Co nám přináší

Suché kartáčování je klasický ajurvédský rituál, který zahrnuje kartáčování celého těla speciálním nástrojem se štětinami.

Říká se, že přináší neuvěřitelnou škálu výhod, ne všechny byly však odborně studovány. Proto na takové omílané věci, jako je zbavení celulitidy nebo zlepšení funkce intimního systému, musíme pohlížet trochu skepticky.

Několik výhod vám však můžeme zaručit.

Suché kartáčování je účinným fyzickým exfoliátorem, což znamená ruční odstranění odumřelých buněk z horní vrstvy pokožky.

Vedle krásy na dotek je pokožka zářivější a krásnější už i na pohled.

Suché kartáčování může mít dobrý vliv na krevní oběh. Lymfodrenáž a prokrvení jsou nejčastěji uváděnou výhodou tohoto procesu.

Váš lymfatický systém pracuje společně s oběhovým systémem a odstraňuje nežádoucí látky z těla. Proto někteří považují dry brushing za detoxikační. O tomto faktu se ale spekuluje.

Rituál suchého kartáčování nabízí okamžik, kdy o sebe můžete pečovat. Uděláte si chvilku pro sebe a soustředíte se jen na své tělo. Dobrý pocit, že jste udělali něco pro sebe, vždycky stojí za to.

Jak správně kartáčovat

Postupujte krok za krokem podle uznávané estetičky a odbornice na suché kartáčování Amity Spiegel.

V první řadě je důležité vybrat pro sebe ten správný kartáč. Začátečníkům se doporučuje dostatečně tuhý kartáč, ale ne nic příliš drsného. Vhodné jsou kančí štětiny, protože mají tu nejlepší strukturu. Pokud jste ale vegan, můžete přistoupit na syntetické štětiny.

Existují varianty s dlouhou rukojetí, díky které se snadno dostanete i na těžko přístupná místa, jako jsou například záda. Hodně lidí však preferuje kartáč, který se navlékne přímo na ruku. Je to na každé z vás.

Pokud už máte s kartáčováním nějaké zkušenosti, můžete si dovolit iontová měděná vlákna, která údajně ještě více pomáhají k detoxikaci. Pro začátečníky jsou však příliš drsná.

Suché kartáčování se provádí na nahé pokožce. Z praktického hlediska se doporučuje provést tento rituál před sprchováním, protože budete moct odumřelé odstraněné buňky rovnou opláchnout.

Můžete se už při kartáčování postavit do sprchy, aby vám odstraněné kousky kůže nelétaly po celé koupelně.

Nejdůležitější je osvojení si správného pohybu. Tlak kartáčem na kůži by měl být středně silný. Abyste cítila, že to má nějaký efekt, ale zároveň nechcete podráždit pokožku.

Nejlepší jsou dlouhé tahy, které vytlačí lymfatickou tekutinu. To vyžaduje jemný a rytmický dotek.

Každý tak proveďte na jednom místě vícekrát. Představte si, že každá vaše končetina je jako točité schodiště, a podle toho provádějte tahy.

Začněte odspoda a pokračujte směrem nahoru. Smyslem kartáčování je povzbudit lymfu k horní části trupu a hrudníku, kde se lymfatická tekutina dostane znovu do krevního řečiště.

Stejně tak postupujte při kartáčování horní části těla. Od končetin směrem k srdci.

Jako poslední nechte krk a dekolt. Zde tolik netlačte, protože pokožka je na tomto místě jemnější. Zde pro změnu postupujete odshora dolů směrem k srdci.

Po skončení rituálu se klasicky osprchujte, ale kůži již nedrhněte žádnou houbou nebo lufou.

Po sprše si dopřejte hydrataci v podobě krému nebo oleje. Nejlepší je nanést krém či olej ještě na vlhkou pokožku.

Zdroj: Mgblifestle

Autor: Klára Kovalčíková

Související články