Co se vám snaží říct vaše nehty? Odhalte příčinu třepení nebo žlutých nehtů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
nehty priznaky

Zdroj: Shutterstock

O očích se říká, že jsou oknem do duše člověka. Co ale prozrazují nehty? Mají přímý vliv na zdraví a můžeme jejich kvalitu nějak ovlivnit? Většinou se jedná o banální věc, jako nedostatek nějakého vitaminu nebo mechanické poškození. Ale symptomy mohou ukazovat vážnější problém.

„Vzhled nehtů může signalizovat zdravotní problém, který je třeba řešit. Je úžasné, jak nám lidské tělo dává tyto příznaky,“ řekl Dr. Fares Diarbakerli z americké kliniky Clifton OB/GYN.

Třepení

Nehty se skládají z několika tenkých vrstev, které se při oslabení mohou odlupovat. Proto se vám někdy stává, že se kousek odlípne. Možná jste vůbec netušili, že tento problém má i lékařský název. Konkrétně se jmenuje onychoschiza.

Čtvrtina pacientů s tímto problém jsou ženy. Způsobeno je to častým mytím, prací s detergenty, acetonovými odlakovači nebo vysoušením nalakovaných nehtů.

Při onychoschize dochází k dehydrataci nehtového lůžka. „Udává se, že pokud je v uvedené tkáni méně než 16 % vody, dochází k přesychání pokožky a lomivosti nehtů,“ píše web Léčíme nehty.

Žlutá barva

Pokud si po odlakování nehtů hned nanášíte další barvu, je možné, že si tohoto problému ani nevšimnete.

Vaše nehty mohou mít ale nehezkou nažloutlou barvu, která může být způsobena hned několika příčinami.

„Může dojít k chemické reakci mezi lakem na nehty a keratinovým proteinem v nehtech, díky čemuž jsou pak nehty křehké a žluté,“ udává web The List citaci z časopisu Self.

Příčina zbarvení nehtu jako důsledek laků na nehty je ta lepší varianta. Dr. Diarbakerli uvádí, že žluté nehty mohou ukazovat plísňovou nebo kvasinkovou infekci v těle a mohou naznačovat i cukrovku.

Bílé skvrny

Leukonychie je název nemoci, se kterou se na nehtech setkala už většina z nás. Řeč je o bílých skvrnách. Ty mohou přirozeně vyrůst s nehtem nebo být důsledkem poranění.

Existují i vážnější diagnózy, které tento symptom může ukazovat, a tou je například selhávání ledvin.

Mykóza

Nejčastější onemocnění nehtu je onychomykóza. Řeč je o houbovém onemocnění, které způsobují í kvasinkové nebo plísňové infekce. Projevuje se suchostí, svěděním, pálením nebo zarudnutím.

Příčinou může být poranění, dlouhodobě nevhodná obuv, vlhké prostředí a další. Nakazit se můžete i ve společných sprchách, bazénech nebo sauně.

„Onychomykóza postihuje nehty na nohou v 80 % a nehty na rukou ve 20 % a celkově je jí postiženo až 10 % dospělé populace,“ uvádí web Léčíme nehty.

Autor: Martina Drudíková

Související články