Víte, že na energiích můžete výrazně ušetřit i při vaření?

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   2 minuty čtení
Vareni

Zdroj: Rawpixel.com

Možná by vás to ani nenapadlo, protože vaření v domácnosti berete jako přirozenou součást každodenního života. Pravdou ale je, že spotřebiče „žerou“ ostošest a řada z nás v kuchyni jede takzvaně na autopilota, což má za následek řadu chyb vedoucích k přepáleným platbám za energie. Přitom stačí pár jednoduchých triků a můžete celkem výrazně ušetřit.

Frekvence vaření

Dvakrát zvažte, jak často reálně potřebujete vařit. Existuje celá řada jídel, která lze konzumovat i několik dní poté, např. polévky či omáčky. Jestli chcete šetřit, není nic jednoduššího než snížit četnost vaření na minimum a dělat taková jídla, která můžete dodatečně ohřívat. Tím bude spotřeba energií o dost nižší než v případě každodenního vaření.

Používejte pokličku

I taková banalita vám může ušetřit peníze. Když budete pravidelně používat pokličku tam, kde to dává smysl, zkrátíte tím dobu potřebnou k vaření a tím i dobu, po kterou je nutné nechat plotýnku zapnutou. Pomoct si můžete i tím, že se budete snažit využívat adekvátní velikosti hrnců na patřičné plotýnky. Když použijete malý hrnec na velkou plotnu, znovu zbytečně utrácíte.

Světla i hrnce

Ušetřit můžete i investicí do správného vybavení. Hrnce se vyrábí z různých materiálů, z nichž některé vedou teplo lépe a jiné hůře. Je to drobnost, ale když takových nastřádáte víc, načte se to a ve finále můžete výrazně ušetřit. Totéž platí i o osvětlení. Vyměňte klasické koule za LED žárovky a rázem tak násobně snížíte spotřebu světla v kuchyni.

Pozor na výběr spotřebičů

Trh nám dává obrovské možnosti výběru spotřebičů, ať už je to lednička, mrazák, myčka, pračka, mikrovlnná trouba či rychlovarná konvice. Většinu z nás asi při nákupu zajímá zejména kapacita lednice nebo rychlost konvice, zkuste se ale při nákupu zaměřit i na techničtější parametry jako je právě spotřeba. U některých strojů, např. u lednice či trouby, najdete přímo energetický štítek, který vám pomůže se ve spotřebě orientovat.

Šetrné mytí nádobí

Myjte nádobí, jen když je to opravdu potřeba. A to může platit jak pro ruční mytí ve dřezu, tak pro myčku, kterou se snažte vždycky naplnit na její maximální kapacitu. Pouštět poloprázdnou myčku se rozhodně nevyplatí. Právě na mytí nádobí se totiž dá smáznout část pravidelných výdajů, stačí o tom vždy trochu přemýšlet.

Výběr dodavatele

To sice úplně přímo nesouvisí s vaší kuchyní, ale výběr dodavatele jak elektřiny, tak plynu, je samozřejmě klíčový i pro to, abyste mohli při vaření šetřit finance třeba na rodinnou dovolenou. To, že jste na svého poskytovatele zvyklí a že u něj máte smlouvu už dlouho rozhodně neznamená, že vám dává tu nejlepší cenu, kterou na trhu můžete získat. Zkuste si srovnat dodavatele energií a třeba budete překvapeni.

Další tipy

  • Nechávejte rozmrznout věci z mrazáku dopředu přes noc ve dřezu.

  • Používejte vždy jen takové množství vody, které doopravdy použijete.

  • Neotevírejte troubu při provozu, pokud to není nezbytně nutné.

  • Udržujte spotřebiče vždy čisté.

  • Řadu potravin lze péct společně, i když jste zvyklí dělat to zvlášť.

  • Tlakový hrnec či remoska mohou také ušetřit spoustu energie, protože jsou šetrnější na provoz.

TIP na závěr: Mimojiné další tipy na ušetření energií se zahrnuje také používání energeticky úspornějších spotřebičů, těsnění dveří a oken nebo dokonce instalace žaluzií, které regulují průchod slunečního světla a tepelného záření do interiéru, což pomáhá udržovat stabilní teplotu a snižuje potřebu topení nebo klimatizace.

Související články