Velký přehled k cestovnímu pojištění

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   3 minuty čtení
cestovani

Zdroj: Freepik

Chystáte se na dovolenou, ale nejste si jisti, kde a jak se pojistit na cestu? Máme pro vás přehled, se kterým budete mít hned jasno.  Cestovní pojištění je často přehlíženou investicí, dokud se nestane něco nepředvídaného. Je navrženo tak, aby poskytlo cestujícím klid a finanční ochranu před riziky cestování.

Samozřejmě je cenné pro dražší cesty, jako je luxusní plavba, safari nebo mezinárodní dovolená ve více městech, ale může být užitečné i tehdy, když jste blíže k domovu. Když se rozhodujete, zda je pro vás cestovní pojištění to pravé, je dobré reálně zhodnotit, jak velké jsou vaše finanční rezervy.

Jak najít pojišťovnu

Sjednání cestovního pojištění je poměrně snadné a na trhu je spousta různých možností. Pokud jste si nikdy nezakoupili cestovní pojištění, dobrým místem pro začátek jsou stránky srovnávačů, které vám umožní porovnat různé pojišťovny na základě ceny i pokrytí. Jednoduše vyplníte krátký dotazník o cestě a cestovateli.

Výhodou používání stránek s agregátory je, že zákazníci mají možnost zobrazit celý trh cestovního pojištění a porovnávat nabídky na jednom místě. Kromě srovnávacích stránek můžete vždy navštívit webové stránky konkrétního pojišťovny a získat informace nebo zavolat na bezplatné číslo zákaznického servisu společnosti.

Na co se obvykle vztahuje standardní cestovní pojištění?

Cestovní pojištění se může lišit, ale smlouvy obecně poskytují krytí tří věcí: ochranu vašich finančních výdajů, ochranu vašeho blaha a ochranu vašich osobních věcí.

Pokrytí zrušení cesty

Vaše cestovní pojištění vám může proplatit předplacené nevratné zálohy na cestu, pokud je cesta zrušena ze závažného důvodu. Tyto výdaje mohou zahrnovat letenky, hotelové pokoje, půjčovny aut, výlety a plavby.

Příklady přijatelných důvodů pro zrušení cesty zahrnují nemoc, zranění nebo smrt cestujícího, blízkého člena rodiny nebo společníka na cestě, vojenské nasazení nebo občanské nepokoje, či vážnou rodinnou nouzi. Další možné důvody mohou nastat, pokud váš cestovní dodavatel přestane nabízet služby na 24 hodin z důvodu přírodní katastrofy, nepříznivého počasí nebo stávky, váš domov nebo cíl se stanou neobyvatelnými nebo vy nebo váš společník ztratíte práci poté, co si zakoupíte pojistku.

Obvykle nemůžete z jakéhokoli důvodu zrušit cestu a očekávat, že vám bude proplacena částka jen proto, že máte cestovní pojištění. Pokud se například pohádáte se svou kamarádkou a nechcete s ní cestovat, nebo si rozmyslíte, že se vydáte na dálkový let na Havaj, tyto důvody nejsou zahrnuty.

Pokrytí zpoždění cesty

Pokrytí zpoždění při cestování poskytuje náhradu, pokud je cestující zpožděn z jednoho z důvodů, na které se vztahuje pojistka. Tato výhoda obvykle uhradí výdaje, jako je jídlo, ubytování a místní doprava, které vzniknou během zpoždění. Pokryté důvody budou obecně zahrnovat nepříznivé počasí, údržbu letecké společnosti nebo občanské nepokoje.

Pokrytí přerušení cesty

Pokud byste potřebovali zkrátit cestu kvůli nemoci nebo zranění, které během cesty utrpíte, nebo v případě nouze rodiny doma, vaše pojistka může uhradit nevratné výdaje, které vám propadnou, pokud se vrátíte domů dříve.
Vaše pojistka může také pokrývat náklady na jednosměrnou ekonomickou letenku domů. Ne všechny důvody jsou však pokryty. Pokud se vám například nelíbí u moře,  nebo se vám stýská po domově, vaše výhody při přerušení cesty nebudou platit.

Léčebné výlohy a dávky při nouzové evakuaci

Pokud během cestování onemocníte nebo se zraníte, mohou tyto výhody pokrýt vaše lékařské náklady včetně poplatků za lékaře a nemocniční náklady. Kromě toho vám může pomoci horká linka zákaznické podpory. Nepřetržitý asistenční tým může koordinovat vaši péči s lékaři, kteří vás ošetřují ve vaší destinaci, a také zajistit, že jste ve vhodném zdravotnickém zařízení.

Ještě dražší než lékařské ošetření je nouzová lékařská evakuace domů, kterou může zajistit a pokrýt správná cestovní pojistka.

Pokud míříte do zámoří, budete potřebovat dodatečnou ochranu mimořádných zdravotních přepravních výhod. A pokud navštěvujete odlehlejší oblasti, vždy existuje možnost, že budete potřebovat nouzovou lékařskou přepravu, která vás dostane do vhodného zdravotnického zařízení.

Nicméně aby vám mohla být poskytnuta adekvátní péče, je třeba vždy pojišťovně sdělit vše o vašem zdravotním stavu.

Ztráta zavazadel

Pokud vaše odbavená zavazadla pojedou oklikou a nedorazí do cíle, vaše cestovní pojištění může být záchranou.
Vaše osobní věci jsou také kryty v případě ztráty nebo odcizení na cestách. „Cestovní pojištění vám může proplatit skutečnou peněžní hodnotu, opravu nebo výměnu – podle toho, která hodnota je nižší, na základě limitů uvedených v potvrzujícím dopise o vaší pojistné smlouvě.

Ztráty musíte nahlásit své letecké společnosti, letišti, policii nebo jinému příslušnému orgánu, jako je touroperátor nebo manažer hotelu. Tuto dokumentaci budete potřebovat při podání reklamace.

Ne všechny položky jsou kryty vaším cestovním pojištěním. Například hotovost se nevrací a mnoho pojistek se nevztahuje na velmi drahé šperky, umění, starožitnosti nebo předměty dědictví. Abyste snížili riziko ztráty nenahraditelných věcí, nevozte tyto věci na dovolenou. A nezapomeňte si pozorně přečíst své zásady, abyste viděli, na co se vztahují.

Autor: redakce

Související články