Trendy menstruační pomůcky pro vaše zdraví. Proč je vyzkoušet?

od Nikola Jaroschová
Komerční sdělení
   4 minuty čtení
Menstruacni pomucky

Zdroj: Shutterstock

Menstruace je pro mnohé z nás ožehavým tématem, o kterém se stydíme mluvit. Pravidelně se opakující krvácení, která nastává v rámci menstruačního cyklu k nám ale patří, není za co se stydět. Bez něj by nemohl vzniknout nový život. Celá řada předsudků panuje ale i kolem menstruačních pomůcek.

Není tomu tak dávno, kdy ženy byly odkázané výhradně na jednorázové vložky a tampony, které nejsou zrovna přívětivé k životnímu prostředí, a ne každé z nás vyhovují. Naštěstí se doba mění a vyvíjí, spolu s ní se vyvíjí i pomůcky určené výhradně ženám pro lepší komfort během jejich dnů.

Menstruace je přirozená součást každé ženy

Měsíčky, jak menstruaci také označujeme, jsou nedílnou součástí života každé dívky a ženy, přesto se o ní ve společnosti moc nemluví. Každá žena ji prožívá úplně jinak, jedna by o ní skoro ani nevěděla, kdyby nekrvácela, jiná má mírný průběh a další trpí bolestivou menstruací a prochází si doslova peklem.

Je náladová, potýká se s bolestí hlavy, zad, prsou i křečovitými bolestmi v podbřišku, nevolností a možná i průjmem. Na vině je premenstruační syndrom a s ním spojená zvýšená tvorba prostaglandinů, které vznikají v předmenstruační děložní sliznici a vyvolávají křečovité stahy dělohy.

Jak zmírnit potíže, které během měsíčků trápí mnoho žen a dívek?

Menstruační cyklus se dělí na 4 fáze, každá z nich působí jinak na naši psychiku a celkové rozpoložení. V první (menstruační fázi) se cítíme unavené, často se i uzavíráme do sebe a s okolím moc nekomunikujeme. Ve druhé (folikulární) fázi, která trvá 14 dnů jsme optimistické, plné elánu. Ve třetí (ovulační) fázi, kdy dojde k uvolnění vajíčka do vejcovodu a dělohy jsme plné lásky a péče, po ovulaci následuje poslední fáze, luteální, a my ženy jsme vášnivé.

Menstruacni pomucky

Zdroj: Shutterstock

Víte, že stres, špatná strava, užívání některých léků a přemíra sportu negativně ovlivňuje menstruační cyklus?

Možná se taky ptáte, co jíst během menstruace a hledáte tipy na zdravé recepty. Menstruaci mírní zdravá výživa a lehká strava bohatá na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, zdravé tuky a ryby, dodržování pitného režimu, dostatečný příjem hořčíku, vitamínů skupiny B a rybího oleje. Zapomínat nesmíme ani na pohyb, ideálně v podobě méně namáhavého cvičení.

Vyzkoušejte trendy menstruační pomůcky

Kolem používání různých menstruačních pomůcek panuje mnoho předsudků. Některé ženy mají problém s jednorázovými vložkami, jiné s tampóny, protože jim přijdou nehygienické, jiné je zavrhnou proto, že jsou neohleduplné k přírodě.

Na trhu jsou ale i další pomůcky, které na přírodu myslí. Řeč je třeba o menstruačních kalhotkách, látkových vložkách a menstruačním kalíšku. Ty zase některé ženy zavrhnou jen proto, že jde o něco nového, nevyzkoušeného.

Látkové vložky se dají prát

Jednorázové vložky jsou dostupné a snadno se vyměňují, na druhou stranu se při pohybu posouvají a způsobují oděrky a vyrážku. Při jejich používání hrozí i zapaření a nepříjemný zápach. Nezní vám to zrovna lákavě? Alternativou jsou látkové vložky, které se dají prát a používat opakovaně. Snižují i riziko alergie, jsou ekologičtější a lépe rozložitelné.

Jak fungují menstruační kalhotky se speciální savou vrstvou?

Menstruační kalhotky disponují speciální absorpční vrstvou z nanovláken, kterou žádná tekutina neprosákne, a to ani přesto, že je celkem tenká. Mnohé ženy děsí praní takových kalhotek, není k tomu ale důvod. Menstruační kalhotky jdou s dobou, pocitově se nijak neliší od běžného spodního prádla, navíc si poradí i se zápachem.

Víte, že můžete použít menstruační kalhotky i pro silnou menstruaci? V takovém případě můžete jejich nošení kombinovat s kalíškem tamponem.

Co je to menstruační kalíšek, který vám vydrží i několik let?

Další variantou, pokud nechcete používat jednorázové vložky nebo tampony, jsou menstruační kalíšky z lékařského silikonu nebo termoplastu. V obou případech jde o antibakteriální materiály, které zabraňují i zápachu a nijak nenarušují vaginální prostředí. Co by vás mohlo zajímat o kalíšku a jaké jsou nejčastější otázky?

Jak dlouho vydrží menstruační kalíšek?

Odpověď je jednoduchá, klidně několik let. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, už nikdy nebudete chtít nic jiného.

Jak se menstruační kalíšek zavádí?

Použití kalíšku není nijak složité, ze začátku to ale vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Kalíšek se zavádí rukou do pochvy, kde zachytává menstruační krev. Při manipulaci s kalíškem tak vždy dbejte na hygienu.

Ideální poloha pro zavedení kalíšku je v podřepu, pro snazší zavedení ho můžete navlhčit. Kalíšek přeložte a pevně ho chyťte mezi palec a ukazováček. Složený kalíšek vložte do pochvy, není třeba nijak tlačit. Když je víceméně celý v pochvě, můžete ho pustit, Jeho ústí se rozevře, kalíšek se přitiskne k poševní stěně.

Jak vyjmout kalíšek?

Na spodní část kalíšku byste měla dosáhnout, pro jeho vyjmutí stačí narušit podtlak, který vznikl při zavedení kalíšku. Spodní část stiskněte a kalíšek lehce nahněte do strany. Teď už ho vyjmete snadno.

Jak vyčistit menstruační kalíšek?

Kalíšek máte mimo své dny uložený, takže ho nezapomeňte před použitím vysterilizovat. Při vyjmutí z pochvy stačí kalíšek omýt čistou vodou a znovu si ho zaveďte. Po menstruaci kalíšek vyčistěte měkkým kartáčkem a jemným mýdlem.

Jaké má menstruační kalíšek velikosti?

Na trhu je hned několik velikostí kalíšku, obecně se má za to, že ženy, které ještě nerodily nebo jsou mladší 30 let používají malé kalíšky (velikost S, M), ostatní ty větší (L, XL).

Autor: redakce

Související články