Multivitamíny pro děti: Kdy jsou vhodné a jak je správně podávat

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   < 1 minuta čtení
Smoothies

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se rodiče snaží zajistit svým ratolestem vyváženou stravu, někdy jsou malí strávníci vybíraví. V takové situaci je dobré zvážit, zda je vhodné začít podávat multivitamíny.

Podávání multivitamínů

Většina dětí zpravidla získává dostatek mikroživin potřebných ke správnému růstu a vývoji přirozeně ze stravy. Mohou se však objevit výjimky, například při intoleranci laktózy, veganské stravě či různých chronických onemocněních, která ovlivňují vstřebávání živin. V takových situacích je třeba zvážit suplementaci. Praktické řešení představují multivitamíny pro děti, které jsou komplexní a poskytnou širokou škálu důležitých mikroživin.

Potřebné mikroživiny

Ačkoli mnoho vitamínů a minerálů děti získávají z vyvážené stravy, některých látek přesto mohou mít nedostatek. Poměrně častý je nedostatek vitamínu D – tento vitamín přispívá zdraví kostí a je vhodný pro posílení imunity. Důležitý je také vitamín B12, který podporuje vývoj mozku a nervů. Potřebné jsou samozřejmě i další vitamíny a minerály, proto jsou s oblibou používány multivitamíny.

Výběr vhodného suplementu

Jestliže má dítě nedostatek některých mikroživin, nejlepší je spolehnout se na pediatra, který vám doporučí vhodný přípravek. Nicméně multivitamíny lze podávat také jako nutriční podporu, pokud chcete mít jistotu, že vaše ratolest má všechny potřebné látky. V takovém případě je vždy důležité sledovat kvalitu a obsah doplňku stravy – skvělou volbou jsou lipozomální multivitamíny, které mají až 90 % vstřebatelnost.

Multivitamíny mohou být pro děti užitečným doplňkovým zdrojem klíčových živin. Vždy je však důležité je pečlivě vybírat a ideálně také konzultovat s odborníky.

Související články