Kartou, nebo hotově? aneb Jak platit v zahraničí

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   < 1 minuta čtení
Platba kartou

Zdroj: Shutterstock

Chystáte se na dovolenou, ale nejste si jistí, zda je výhodnější používat kartu nebo cestovat s hotovostí? Přinášíme vám několik poznatků, které vám usnadní rozhodování při placení v zahraničí.


Jistý komfort, nebo komfortní jistota?

Moderní doba přináší s novými technologiemi značné pohodlí. Platit můžeme fyzickou kartou, telefonem nebo třeba chytrými hodinkami. Mnoho lidí však na dovolené v zahraničí stále volí „jistější“ platbu hotovostí. Jejich bankovní účet sice zůstává netknut, ve směnárnách však často nechají kvůli nevýhodnému kurzu peněz více. Jak tedy vyzrát na utrácení za hranicemi?

Dvakrát měř, jednou plať

Než se vydáte na cestu do zahraničí, měli byste se podívat na kurzovní lístky banky a směnáren a porovnat je. V mnohých případech se totiž vyplatí peníze vzít od banky, než od směnárníků. Proč? Kromě nabídky horšího kurzu vám totiž mohou navíc odečíst poplatek za zpracování transakce. U banky navíc se stejným kurzem můžete platit i kartou, což je mnohem pohodlnější.

Vybírejte chytře

Není neobvyklé, že hotovost na dovolené dojde. V takovém případě, pokud jsou fyzické peníze nutné, nezbývá nic jiného než se vydat k bankomatu. Vysokých poplatků za výběr ze zahraničních bankomatů se však mnohdy bát nemusíte. Některé banky v rámci svých tarifů nabízejí při určité částce výběry v cizině zdarma. Pokud tedy cestujete často, vyplatí se zřídit si účet u jedné z nich.

Opatrnost se vyplácí

Samozřejmě nejlepším řešením je mít u sebe jak kartu, tak i hotovost. Pro větší bezpečí je také dobré odložit si část peněz do trezoru na hotelu nebo je schovat do jiné kapsy než peněženku. Stát se totiž může všechno a v případě krádeže máte alespoň rezervu na nejnutnější platby.

Související články