Jak efektivně vybavit malý byt?

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   2 minuty čtení
interier kuchyne

Zdroj: Cinematographer / Shutterstock.com

V malém bytě se často počítá každý centimetr místa, který je třeba využít skutečně efektivně. Klíčová je přitom nejen funkčnost využitých věcí, ale také jejich design, protože optické zvětšení nabízeného prostoru je neméně důležité. Jak tedy malý byt opticky i reálně zvětšit?

Postel v patře a závěsné systémy

Postel v patře nemusí být výsadou místností s čtyřmetrovými stropy. Svou funkci dobře splní i v menším bytě se standardní výškou stropů. Pod postelí si sice nestoupnete, získáte ale dostatečně velký prostor pro umístění skříněk a regálů, případně můžete prostor pod postelí využít jako relaxační zónu s posezením. U malých bytů je vždy vhodné využít celou výšku místnosti. Kromě vyvýšených postelí se mohou hodit nejrůznější závěsné systémy a police. Pozor ale na to, abyste police nezaplnili drobnými doplňky, které se do menších bytů tolik nehodí.

Posuvné dveře

V malém bytě dokáže i taková maličkost, jako je otevírání dveří, pořádně zkomplikovat plánování a zařizování pokoje. Dveřím nesmí nic překážet, klika by neměla narážet do zdi a tak dále. Efektivním a vizuálně atraktivním řešením mohou být posuvné dveře, které ušetří značnou část místa. Hodí se i všude tam, kde nechcete provádět stavební úpravy. V takovém případě stačí zvolit řešení, kdy dveře nezajíždějí do zdi, ale jezdí po konstrukci umístěné na stěně. V nabídce jsou i designové modely, které současně zastanou roli bytového doplňku.

Rohové a vestavěné skříně

Z rohů se často stávají „hluchá místa“, v malém bytě si to ale víc než kde jinde nemůžeme dovolit. Tady je třeba využít každý roh a zákoutí. Rohové skříňky nebo vestavěné skříně a komody se tak často stávají skutečnou nezbytností. Pokud si je navíc necháte vyrobit na míru, využijete volné místo skutečně na maximum. Pořizovací cena takových skříněk bude sice o něco vyšší než u běžně dostupného nábytku. Této investice ale určitě litovat nebudete.

Jednoduchý nábytek

V případě malého bytu se snažte dát přednost jednoduchosti. Nábytek z masivního dřeva je sice krásný, do menších prostorů ale není úplně vhodný. Opticky místnost ještě zmenší. Naopak jednoduchý světlý nábytek bude působit vzdušným dojmem. Oblíbeným řešením jsou také skleněné konferenční stolky, které splynou s obývacím pokojem.

Vybavení v barvě stěn

Oblíbeným trikem, jak opticky zvětšit malou místnost, je využít nábytek v barvách stěn. Ten dokonale splyne se svým okolím a byt bude díky němu působit uspořádaně a příjemně. Obecně je v menších bytech lepší využívat co nejsvětlejší barvy, které místnost na pohled zvětší a prosvětlí.

Autor: redakce

Související články