Hyperpigmentace – příčiny a léčba 

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   3 minuty čtení
Cerne tecky

Zdroj: Shutterstock

Pihy – obzvlášť ty „strategicky rozmístěné“ – jsou sice sexy, ale na druhou stranu platí, že všeho moc škodí. Pokud se pod záplavou pih začíná ztrácet vaše přirozené zbarvení pokožky, pak u vás došlo k tzv. hyperpigmentaci a měli byste přinejmenším zvážit návštěvu odborníka. Ačkoliv jsou symptomy pouze estetické, mohou být projevem i závažných onemocnění nebo otrav. Více se dozvíte v článku, kde nastíníme i možné způsoby odstranění hyperpigmentace.

Co je hyperpigmentace a jaké jsou její symptomy?

Hyperpigmentace je dermatologickou poruchou, která postihuje mnoho lidí po celém světě (častěji se ale objevuje u osob s tmavší pletí). Projevuje se ztmavnutím oblastí kůže nebo nehtů v důsledku zvýšené produkce melaninu – pigmentu, který dává kůži její barvu. Hyperpigmentace se může ve formě ztmavlých ploch či skvrn objevit na různých částech těla, ale často se spojuje s obličejem a rukama. Jedním z nejběžnějších druhů je tzv. pozánětlivá hyperpigmentace, která se často vyskytuje po akné.

Co vede k hyperpigmentaci?

Jak jsme zmínili v úvodu, hyperpigmentace může mít celou řadu příčin. Některé jsou dané geneticky a prostředím, jiné ale mohou znamenat akutní zdravotní problém, který byste měli bezodkladně řešit.

Příčiny hyperpigmentace jsme pro přehlednost zařadili do následujících kategorií:

Stárnutí a sluneční expozice – s věkem dochází stále k nerovnoměrnějšímu rozložení produkce melaninu a jeho ukládání v pokožce, což vede k výskytu tmavších skvrn a nerovností na kůži. Velmi podobné důsledky má dlouhodobé vystavení slunečnímu záření (zejména dekoltu, obličeje, krku a rukou). Z uvedených důvodů se tento typ hyperpigmentace někdy nazývá jako stařecké, resp. sluneční skvrny. Mají podobu tmavších drobných skvrnek na pokožce.

Pozánětlivé procesy – pozánětlivou hyperpigmentaci může způsobit akné, hojení poranění pokožky (mnohdy po prodělání atopické dermatitidy, kožní infekce nebo zánětu), ale i neodborný nebo špatně zahojený kosmetický zákrok (laserové ošetření, chemický peeling apod.). Tento druh hyperpigmentace se často projevuje jako tmavší skvrny na kůži.

Hormonální změny způsobené léky (zejména hormonální terapií nebo hormonální antikoncepcí) nebo interními vlivy v organismu, např. těhotenstvím. To vše může zapříčinit hyperpigmentaci typu chloasma či melasma (známou též jako tzv. „těhotenská maska“) – rozsáhlé a často symetrické skvrny zejména na obličeji.

Nemoci, otravy a avitaminózy – jde o příčiny hyperpigmentace sice mnohdy velice vzácné, ale o to zákeřnější v procesu určování diagnózy. V případě nemocí jde často o autoimunitní a gastrointestinální onemocnění nebo metabolické poruchy – patří sem poměrně vzácné poruchy jako Addisonova či Cushingova choroba nebo související Nelsonův syndrom, ale i mnohem častější celiakie nebo porfyrie. Hyperpigmentace může být ale i důsledkem otrav – například plísněmi, rtutí nebo nikotinem (tzv. „kuřácká melanóza“). Hyperpigmentaci může stejně tak způsobit i nedostatek vitaminu, konkrétně B12.

Diagnostika hyperpigmentace kůže

Diagnostika hyperpigmentace obvykle spočívá ve vyšetření kůže dermatologem s pomocí Woodovy lampy (tj. UV světlem). Dermatolog by měl současně provést podrobný rozhovor s pacientem a stanovit podrobnou anamnézu, aby určil možné příčiny hyperpigmentace.
V některých případech se provádí biopsie, zejména pokud dermatolog pojme podezření, že je hyperpigmentace pouze symptomem závažnějších onemocněních (viz výše).

Léčba a odstranění hyperpigmentace

Stejně jako má hyperpigmentace celou řadu příčin, existuje i mnoho způsobů léčby:

Prevence je nejlepším způsobem předcházení vzniku slunečních a stařeckých skvrn. Používání ochranného opalovacího krému s vysokým SPF a nošení ochranného oblečení včetně slunečních brýlí je to nejmenší, čím můžete zabránit dalšímu rozvoji nebo i vzniku hyperpigmentace. Zkraťte dobu pobytu na přímém slunci a používejte přípravky ideálně vhodné pro váš typ pleti s SPF alespoň 30. Pamatujte, že sluneční záření na vás dopadá, i pokud je zataženo oblačností.

Topická léčba je nejčastější léčba hyperpigmentace způsobené nadprodukcí melaninu (tj. melasma, hyperpigmentace po akné, jaterní skvrny) – využívá topická depigmentační činidla. Ty obsahují složky jako kyselina glykolová, kyselina salicylová, vitamín C nebo retinoidy, tedy látky, které odstraňují hyperpigmentaci tím, že pomáhají snížit produkci melaninu a zlepšit texturu kůže.

Medikace formou steroidů nebo jiných inhibitorů melaninu se volí v závažnějších případech hyperpigmentace.

Dermatologická ošetření hyperpigmentace zahrnuje procedury jako mikrodermabrazi, chemický peeling nebo laserovou či IPL terapii. Více v následujícím odstavci.

Dermatologické zákroky pro minimalizaci a odstranění hyperpigmentace

Tyto procedury nemusí řešit příčinu hyperpigmentace, ale zato patří mezi nejúčinnější způsoby symptomatické léčby.

Mikrodermabraze – zahrnuje odstranění vrchní vrstvy pokožky pomocí jemného abrazivního nástroje. Pomáhá odstranit tmavé skvrny a zlepšit texturu kůže.

Chemický peeling – na partie poznamenané hyperpigmentací se aplikuje roztok, který odstraní odumřelé kožní buňky a následně stimuluje tvorbu nových.

Laserová nebo IPL terapie – nad problematickými partiemi se používá svazek vysokoenergetického světla (laser nebo IPL), které účinkuje v povrchové vrstvě pokožky, ale při intenzivnějších zákrocích může proniknout i do těch nejhlubších vrstev. Z uvedených zákroků jde o ten nejpřesnější – právě díky možnosti volit typ a intenzitu světla.

Nezapomínejte na prevenci hyperpigmentace!

Hyperpigmentace je kožní poruchou, která může mít banální i závažné příčiny. Důležité je co nejdříve vyloučit rizikové faktory jejího vzniku – nebo aspoň okamžitě zahájit jejich léčbu. Rychlá symptomatická léčba zase minimalizuje trvanlivost případných skvrn. Nikdy ale nezapomínejte na prevenci (sluneční krém se SPF alespoň 30) – snížíte tak riziko nejen hyperpigmentace, ale i mnohem závažnějších onemocnění.

Související články