Co jsou separační plenky a jak je vybrat?

od Nikola Jaroschová
DomovKomerční sdělení
   2 minuty čtení
Deti pleny

Zdroj: Bezva plenky

Separační plenky jsou šikovnou pomůckou pro maminky, které preferují látkové plenky. Jak vybrat ty pravé?

Co jsou separační plenky

Separační plenky oddělují látkovou plenku od pokožky miminka. Miminku dopřávají pocit ještě většího sucha a pohodlí. Rodičům přitom šetří práci, protože chrání látkovou plenku před největším znečištěním.

Stejně jako u klasických plenek, i u separaček si můžete zvolit mezi jednorázovými a látkovými plenami. Obě mají své poměrně nezanedbatelné výhody.

O jaké se jedná a které budou ty pravé pro vás a pro vaše miminko? Na to jsme se podívali ve spolupráci s www.bezvaplenky.cz.

Jednorázové separační plenky

Jednorázové separačky jsou většinou z ekologického materiálu.

Nejčastěji se můžeme setkat se separačkami z:

  • Viskózy,
  • celulózy,
  • kukuřičného škrobu,
  • bambusových vláken.

Separační plenky z viskózy a celulózy mají výhodu v tom, že jsou často pratelné, a to klidně až čtyřikrát.

Kukuřičné a bambusové separačky jsou zase o něco pevnější a pohodlnější, zpravidla se však nedají prát.

Výhodou jednorázových separačních plenek je pohodlí pro maminku i miminko. Současně jsou z ekologických a biologicky odbouratelných materiálů, takže ani nezatěžují životní prostředí.

Praní jednorázových separačních plenek

Přestože se jim říká jednorázové, mnohé separační plenky můžete znovu použít až 5x. Záleží především na materiálu a konkrétní značce separačních plenek.

Pokud se rozhodnete jednorázovou separačku prát, vždy ji dejte do sáčku. Jinak hrozí, že se vám při praní rozpadne a zanese celou pračku.

Látkové separační plenky

Látkové plenky jsou většinou z mikrovlákna nebo „flísu.“ Jsou tak o něco silnější než jednorázové separačky a plenku udrží ve větší čistotě a miminko ve větším pocitu sucha. Na druhou stranu vám neušetří příliš práce.

Stejně jako látkovou plenku i separační je před praním potřeba i předeprat. Další nevýhodou může být i dražší pořizovací cena.

U separačních plenek z Fleecu je třeba také myslet na to, že některým miminkům může tento materiál způsobit alergickou reakci.

Autor: redakce

Související články