Záludná pravda, kterou musíte znát před použitím přírodních čisticích prostředků

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Domov cisteni

Zdroj: Shutterstock

Doma to všichni chceme mít uklizené, a především čisté. Hospodyňky se neobejdou bez arzenálu čisticích prostředků, kterých je celá řada. Na podlahy, okna, koupelnu, kuchyňskou desku, nábytek – dnes si můžete pořídit čisticí přípravek opravdu na všechno a mít doma slušnou zásobu.

Stále více z nás se snaží vyhýbat chemickým čisticím prostředkům, o kterých je známo, že obsahují spoustu chemie, jež neprospívá našemu zdraví ani přírodě. Spoléháme se proto na přírodní čističe. Slovíčko „přírodní“ v nás automaticky evokuje pocit, že jsou bezpečné. Je tomu ale skutečně tak?

Ne všechno přírodní je skutečně přírodní

Určitě i vy chcete svoji domácnost udržovat čistou, zbavenou všech nečistot i bakterií. Možná ale stále častěji přemýšlíte nad tím, jaké prostředky k úklidu používáte.

Patříte k lidem, kteří vyměňují typicky chemické prostředky za ty, které hrdě hlásají, že jsou přírodní? A jste si jistí, že jsou opravdu přírodní?

Že se na produktu nachází nálepka „přírodní“ totiž neznamená, že je produkt skutečně přírodní. Lépe řečeno, že je na 100 % přírodní bez jediné stopy chemie.

Nenechte se zlákat greenwashingem

V poslední době se stále více rozmáhá trend greenwashing. Jinými slovy se mnohé značky snaží působit přírodněji.

Mění obaly, které působí „přírodnějším“ dojmem, a tím se snaží získat zákazníky, nebo udržet. Ve většině případů však jde o vyvolání falešného dojmu.

Dejte si proto pozor na produkty, které sice obsahují přírodní složky, ale mnohdy hrají v celkovém složení až druhé, třetí, nebo dokonce čtvrté housle.

Jak se dělí jednotlivé značky nabízející přírodní drogerii?

Pokud se opravdu zajímáte o přírodní čisticí prostředky a chcete mít jistotu, že používáte skutečně jen šetrné produkty, pak byste měli vědět, jak se liší.

Rozdělit je můžeme do tří skupin. V té první se nachází prostředky, které mají dobrou účinnost, dají se pořídit za nižší cenu a jejich složení je obvykle z 80 až 95 % přírodní.

Druhou neboli střední skupinou jsou prostředky, jejichž podíl přírodních látek se pohybuje od 98 do 100 %, jsou vysoce účinné a dostupné za rozumnou cenu. Neobsahují ropné deriváty.

Ve třetí neboli nejvyšší třídě jsou produkty, které mají 100% přírodní složení, jejich cena je vyšší a často obsahují i suroviny v BIO kvalitě.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články