Skutečná rizika při létání letadlem v těhotenství. Vždy dejte na rady svého lékaře

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
těhotná žena v letadle

Zdroj: Shutterstock

Jste těhotná a chystáte se letět letadlem? Pak ve vás určitě hlodá červíček pochybnosti, jestli je to bezpečně a zda tímto způsobem cestování nemůžete svému miminku nějak ublížit. Vaše obavy jsou logické, vždyť o létání v těhotenství se píše stále dokola a názory na možná rizika se liší.

Je vůbec možné létat, když čekáte miminko? Jaká jsou rizika, která vám nebo miminku, jež s láskou nosíte pod srdcem, hrozí?

Na začátku těhotenství si let letadlem raději rozmyslete

V raném stádiu těhotenství se létání nedoporučuje. První trimestr je celkově nejvíce rizikovým pro možný potrat – tedy nejen co se týče konkrétně létání.

Proto, pokud můžete, odložte cestování letadlem alespoň do 12. týdne těhotenství. Překlop mezi třetím a čtvrtým měsícem je u těhotných žen jakýmsi milníkem, kdy se cítí jistější a rizika jsou menší.

Pro létání je ideální druhý trimestr

Pokud existuje nějaká ideální doba pro létání, pak je to bezesporu druhý trimestr těhotenství. V tomto období dochází k ustálení hladiny hormonů, díky čemuž se u většiny těhotných žen vytrácí také nevolnost.

Během druhého trimestru je již plod v maminčině děloze pevně usazen, proto se maminky nemusí nijak zvlášť omezovat.

Obecně platí, že do 28. týdne těhotenství mohou budoucí maminky létat bez omezení. K prokázání postačí těhotenská průkazka, kterou určitě mějte s sebou.

Ve třetím trimestru vás nemusí přepravit všude

Třetí trimestr je období, kdy je opět rozumnější si létání rozmyslet. Jednak proto, že hrozí riziko předčasného porodu – zvláště pokud jde o vícerodičku, která už má minimálně jeden porod za sebou.

Problém může nastat u konkrétní společnosti. Každá aerolinka má jiná pravidla, proto se před koupí letenky ujistěte, do kolikátého týdne těhotenství zrovna vámi vybraná společnost vezme na palubu těhotnou ženu.

Od 36. týdne těhotenství pak není možné létat s žádnou leteckou společností, a to ani za předpokladu, že budete mít potvrzení od lékaře.

Jaká jsou rizika létání v těhotenství?

Je nutné dodat, že cestování letadlem není pro maminku ani miminko kdovíjakým rizikem. Zároveň je ale potřeba podotknout, že mohou nastat určité stavy, které mohou těhotenství ohrozit.

Za riziky stojí především velké tlakové rozdíly. V časném těhotenství může dojít ke krvácení, ve vyšším stupni těhotenství zase hrozí riziko předčasného odtoku plodové vody.

Komplikaci může představovat také vyšší riziko vzniku plicní embolie nebo jiné trombofilní stavy.

Zdroj: healthdigest.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články