Vyznáte se v symbolech na cedulkách u oblečení, nebo perete všechno na jedno brdo

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cedulka s pracimi symboly

Zdroj: Shutterstock

Cedulky jsou na oblečení z nějakého důvodu. Takže když je odstřihnete a vyhodíte, jen stěží budete vědět, jak správně oblečení prát a žehlit a jak se o něj celkově starat. Ačkoliv symboly, které by vám to měly prozradit, mohou být někdy matoucí.

My jsme pro vás připravili přehledný manuál, podle kterého budete přesně vědět, na kolik stupňů prát to a to prádlo a jaké oblečení se nemá s žehličkou nikdy potkat.

Pět základních symbolů

Existuje pět základních symbolů, od kterých se pak odvíjejí ostatní pokyny.

Mezi ty základní patří symbol praní (vanička s vodou), bělení (trojúhelník), sušení (kolečko ve čtverci), žehlení (žehlička) a profesionální čištění (kolečko).

Symbol praní

Uvnitř vaničky se většinou píše číslovka, která určuje, na kolik stupňů se má konkrétní kus oblečení prát.

Pokud je pod tímto symbolem nakreslená čára, znamená to, že oblečení vyžaduje šetrnější zacházení. V takovém případě byste měli snížit intenzitu odstředění.

Pokud jsou tam čáry dvě, značí to velmi šetrné zacházení. Máchání a ždímání by mělo být nastaveno na nízký stupeň a výrobek by se v žádném případě neměl ždímat ručně.

Pokud je ve vaničce nakreslená ruka, perte tento kus oblečení pouze v ruce. Přeškrtnutá vanička znamená, že se oblečení prát nesmí a vyžaduje opatrnou manipulaci v mokrém stavu.

Symbol bělení

Trojúhelník na visačce symbolizuje doporučený způsob bělení. Pokud je zde pouze obyčejný prázdný trojúhelník, můžete oblečení bělit všemi možnými způsoby.

CL v trojúhelníku dávají povolení bělit chlórem. Pokud jsou uvnitř dvě čáry, které trojúhelník rozdělují na tři části, je bělení povoleno, ne však chlórem. A pokud je trojúhelník přeškrtnutý, bělit se nesmí.

Symbol sušení

Pokud je na cedulce pouze čtverec, je oblečení určeno pouze k sušení na vzduchu, tedy na sušáku. Když ale čtverec obsahuje kolečko, můžete ho sušit v bubnové sušičce.

V kolečku také může být ještě další symbol nebo symboly. Jedna tečka uprostřed značí, že je prádlo povoleno sušit v sušičce při nízkých teplotách. Dvě tečky jsou určeny k sušení v sušičce při běžné teplotě.

Přeškrtnutý symbol znamená, že prádlo do sušičky nepatří.

Čtverec bez kolečka a s oblou čárou od levého horního rohu do pravého horního znamená, že prádlo může být pověšeno na šňůře. Rovná vodorovná čára uprostřed čtverce zase znamená, že se musí sušit v rozloženém stavu na podložce, a ne na šňůře.

Tři svislé čáry ve čtverci říkají, že se prádlo má sušit odkapáváním. A pokud jsou v levém horním rohu nakreslené dvě čáry, musíte prádlo sušit ve stínu.

Symbol žehlení

Pokud máte na cedulce symbol přeškrtnuté žehličky, prádlo nesmíte žehlit. V opačném případě je na cedulce nakreslená žehlička většinou s určitým počtem teček.

Jednu tečku můžete žehlit maximálně na 110 stupňů, dvě tečky na 150 stupňů a tři tečky až na 200 stupňů.

Symbol profesionálního čištění

Pokud máte na cedulce nakreslený samotný kruh, přenechte čištění profesionálům a odneste ho do čistírny.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články