Kočky opravdu nenosí smůlu, dokonce ani vždycky nedopadnou na všechny čtyři

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Kocka ve sprse

Zdroj: Shutterstock

Kočky jsou krásná a svým způsobem tajemná stvoření. Někdo je miluje, někdo je nesnáší a dává raději přednost věrným psům. Ať tak, či tak, o těchto zvířátkách panuje spousta mýtů a my vám devět z nich teď vyvrátíme, protože není pravda vše, co se říká.

Stejně jako se říká, že má kočka devět životů, tak se o ní říká i devět věcí, které nejsou tak úplně pravda.

Kočka přede, když je spokojená

Je jasné, že když si vám kočička vleze na klín, stočí se do klubíčka a doslova spokojeně přede, s největší pravděpodobností to znamená, že spokojená je. Jenže její předení nemusí vždy znamenat jen to, že je spokojená.

Kočky předou také ve chvílích, když mají strach nebo když je něco bolí. Když kočka přede, začnou se v jejím těle vyplavovat endorfiny, které jí pomáhají utlumit bolest. Kočičí maminka zase přede, když chce svým koťatům dát najevo, že je všechno v pořádku a že jsou v bezpečí.

Kočičkám bychom měli dávat mléko

Je pravdou, že kočky mají kravské mléko rády. Jen zkuste nechat krabici mléka jen tak postavenou na lince. Prokousají vám do ní díru a všechno mléko vyteče.

Kravské mléko však pro kočky není vůbec dobré. Obsahuje laktózu, kterou kočičky nedokážou strávit. Dochází pak ke zvracení nebo k průjmům.

Můžete však koupit speciální mlíčko pro kočky v chovatelských potřebách. To laktózu neobsahuje, a navíc je doplněno o vitamíny, které kočičkám prospívají. A uvidíte, že si na něm pochutnají úplně stejně jako na tom kravském.

Černá kočka přes cestu přináší smůlu

Ne, opravdu nepřináší. Když vám černá kočka přeběhne přes cestu, znamená to, že právě někam jde. Černé kočky byly vždy spojovány s čarodějnicemi nebo přímo se satany a ďábly. Symbolizují totiž noc a temnotu.

V Irsku ale například černá kočka v podobě dárku nevěstě má přinést spoustu šťastných manželských dětí.

Kočka vždy dopadne na všechny čtyři

Tohle tvrzení není zase tak daleko od pravdy, ale zní trošku jinak. Kočka dopadne na všechny čtyři, pokud k tomu má dostatek času.

Nad šikovností a obratnostní koček zůstává každému rozum stát. Při nečekaném pádu se dokáže velice rychle přetočit tak, aby co nejvíc pád ztlumila. Může za to její rovnovážné ústrojí.

Pružnost její páteře a bleskové reflexy by jí mohl kdekdo závidět. K tomu, aby se stihla včas přetočit na nohy, potřebuje ale dostatek času. Pokud tedy kočka spadne například z půlmetrové výšky, přetočit se na nohy nejspíš nestihne.

Kočka má devět životů

Ne, nemá. Je zkrátka jen velice obratná a rychlá, a tak se jí nic nestane ani v situacích, které by jiné tvory už dávno zmrzačily nebo zabily.

Stejně tak její postřeh a rychlost jí umožňují utéct v případě ohrožení života.

Kočičí tělo je však křehké stejně jako to naše a při selhání důležitých funkcí ji žádný další život nečeká. Alespoň ne ten samý, který do té doby žila.

Kočky nemají rády vodu

Kočky nemají rády vodu úplně stejně, jako ji nemají rádi třeba psi či jiní domácí mazlíčkové (kromě rybiček). Zkoušeli jste někdy koupat psa? Bránil by se úplně stejně jako kočka, kdyby k tomu měl ty správné prostředky v podobě ostrých drápků a obratného tělíčka.

Některé kočky mají vodu rády nebo jim prostě nevadí. Podívejte se třeba na tygry v zoologické zahradě. Také mají ve výběhu bazének, kde se v létě koupou.

A pokud na kočku stříknete vodu z rozprašovače nebo ji na ni kápnete, okamžitě uteče. Ale to jen proto, že se lekne. Stejně jako byste se lekli vy, kdyby na vás někdo nečekaně stříknul vodu.

Jako kočka a pes

Říká se, že se kočky a psi nesnášejí. Známe to z mnoha pohádek a filmů, že se kočka a pes v jednom kuse honí.
Ovšem je to jenom proto, že psi se s kočkami prostě honí rádi. Mají k tomu totiž skvělé předpoklady. Kočky jsou schopné psům utéct a také se jim ubránit.

V domácnostech jsou chováni často společně, proto je logické, že je nejvíce vidíme se spolu škádlit či prát. I přesto mezi těmito zvířaty vzniká velice silné pouto, když spolu obývají jednu domácnost.

Kočky loví myši

Další pověra, kterou podporuje například klasická kreslená pohádka Tom a Jerry, zní, že kočky mají lov v krvi. A jedním z nejčastějších škůdců, který se pořád drží poblíž lidských obydlí, je myš. Kočka tedy uvítá každé zpestření všedního dne v podobě lovu. No a myši jsou jim zkrátka nejblíž.

Pokud má ale kočka k dispozici plnou misku, najdete mrtvé myši většinou na zápraží, kam vám je vaše kočička přinesla jako dárek. Pokud tedy kočky nemají vyloženě hlad, mohou lovit jen pro zábavu, a ne z nutnosti.

Kočce záleží na domově, ne na člověku

Jelikož jsou kočky velmi svobodomyslné, mají naprosto jinou povahu než psi. To ale neznamená, že jí na vás nezáleží. To vám potvrdí každý, kdo doma nějakou tu kočičku má. I kočky vás vítají u dveří, chtějí si s vámi hrát a mazlit se s vámi. Zkrátka jsou šťastné ve vaší přítomnosti, a když jim věnujete pozornost.

Zdroj: Super zoo

Autor: Klára Kovalčíková

Související články