Šetřit je nutnost! 5 Tipů, jak začít šetřit ještě dnes!

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena uspory

Zdroj: Shutterstock

Hledáte snadné způsoby, jak začít šetřit peníze a ušetřit si třeba na vysněnou dovolenou? Řiďte se pravidlem, které vyslovil Benjamin Franklin, že ušetřené peníze jsou získané peníze. Trik je v tom najít způsoby, jak šetřit peníze každý den.

Protože i ty zdánlivě nejmenší výdaje mohou být právě tím klíčovým faktorem na pomyslné misce vah, která vás táhne dolů a nedovolí vám žít život, po jaké toužíte. Pokračujte ve čtení a zjistěte jednoduché způsoby, jak šetřit každý den.

1) Vařte si doma

Toto je jasné. Jíst denně v restauraci je nejen pohodlné, ale také velice finančně náročné. Udělejte si večer svačinu a oběd na další den. Schválně si zkuste spočítat, kolik zaplatíte za měsíc za jídlo v restauraci a kolik by vás stálo si dělat jídlo doma. Budete koukat!

2) Žádné kreditní karty

Platit kreditkou je jednoduché. Sice nemáte k dispozici peníze, ale kreditka snese (skoro) všechno a vy ty peníze na konci měsíce přece dostanete, tak to doplatíte. NE! Takto nemůžete přemýšlet. Utrácet peníze, které jste ještě nevydělali je cesta do finančního hrobu a může se vám to vymstít. Utrácejte jen peníze, které máte k dispozici a nezahrávejte si.

3) Vyčkejte 24 hodin před větším nákupem

Chcete si koupit tu kabelku za 10 000 korun, ať to stojí co to stojí, ale mohlo by vám to způsobit finanční komplikace? Nebo tu dovolenou, která má jen poslední 2 dny slevu 25%? Uklidněte se a vyčkejte 24 hodin před tím, než uděláte finální rozhodnutí. Není nic horšího, než se nechat obalamutit na rádoby slevy nebo “HOT” nabídky a litovat této koupě o 2 dny později.

4) Stanovte si měsíční rozpočet

Vaše pravidlo by mělo být, že každý měsíc by vám měla část vašich vydělaných peněz zbýt. Tyto peníze odložte na pozdější investici, dovolenou nebo oslavu narozenin. Musíte mít ale finanční plán. Kupovat si věci, jíst v restauraci a utrácet jako neřízená střela vás nikam nedostane. Pokud nevíte, jaký finanční obnos utrácíte a co si můžete dovolit, ušetřit peníze pro vás bude spíš otázka štěstí, než plánování.

5) Meditujte

Není tajemstvím, že meditace uvolňuje mysl. Při meditaci můžete nerušeně přemýšlet o svých plánech, chystaných nákupech a snech. Zkuste meditaci každý večer a výsledky se brzy dostaví!

Autor: redakce

Související články