Proč nenosit miminko neustále v náručí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nenosit dite

Zdroj: Shutterstock

Každá maminka to zná. Její miminko pláče a uklidní se až poté, co jej vezme do náručí. Často je to nejlepší a nejrychlejší řešení, jak miminko utišit. Kdy je ta správná doba začít nošení v náruči při každém pláči regulovat?

Děti, a obzvláště ty nejmenší, milují nošení. Ihned po narození zkrátka potřebují svou maminku cítit, protože devět měsíců byly její součástí. Navíc je celý svět kolem nich najednou úplně jiný a z maminčiny náruče se vnímá mnohem líp.

Přirozená potřeba blízkosti

Dokud se dítě samo neposadí, je nošení jeden z mála způsobů, jak se s miminkem pohybovat. Jak ale miminko roste a přibývá na váze, může být nošení pro maminku čím dál obtížnější.

Názory na to, jestli dítě nosit, nebo nenosit pořád u sebe v náručí, se velmi různí. Mnoho odborníků se ale shoduje, že miminka většinou pláčou a chtějí se nosit, když jim něco chybí. Mají hlad, potřebují přebalit, necítí se v lehu komfortně, jsou nemocné, nebo u nich zrovna nastalo období separační úzkosti.

Nespornými výhodami nošení v útlém věku je navázání úzkého kontaktu s rodiči, uklidnění miminka, lepší snášení bolesti bříška nebo zubů, lepší spánek dítěte nebo příznivý vliv na vývoj mozku a těla.

Milníkem je jeden rok

Jaká je tedy hranice pro omezení nošení miminka v náručí? Držení na požádání, tedy když miminko pláče, je v pořádku do jednoho roku. Právě do této doby se děti emocionálně vyvíjejí a mohou vyžadovat častější pozornost rodičů.

Pozornost od jednoho roku můžete nabídnout dítěti jinak než jen zvednutím do náruče. Mnohdy se stačí pouze sklonit nebo dřepnout do stejné výškové úrovně, v jaké je dítě.

Pokud pláče a důvodem není úraz, pád, hlad nebo jiná podobná potřeba, dejte nejprve dítěti šanci se uklidnit a možná vaši náruč ani nebude potřebovat.

Subjektivní přístup především

Zkuste ho také rozptýlit něčím jiným. Sedněte si k němu na zem a začněte si hrát, nabídněte mu jinou aktivitu než jen zvednutí do vaší náruče.

Každé dítě je odlišné a je vždy na rodičích, aby poznali, zda je pro něj v daný okamžik jejich náruč nezbytná, či ne. Obecně je ale možné říct, že do jednoho roku věku dítěte si nad intenzitou nemusíte příliš lámat hlavu, protože základem pro spokojenost celé rodiny je spokojené miminko.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články