Pozor na malé objevitele: Jak přizpůsobit obývák, aby byl bezpečný pro děti

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jak prizpusobit obyvak

Zdroj: Shutterstock

Jakmile se vaše rodina rozroste o další členy, z vašeho obýváku se stane nejen dětský pokoj, ale také místnost plná nebezpečných nástrah. Jak si ho zařídit, aby v něm děti nepřišly k úrazu?

Jestli plánujete pořízení nového stolu a zároveň víte, že budete mít děti, zkuste vybrat stůl kulatého tvaru. Minimálně u konferenčního stolku, který bývá jako první ve středu pozornosti malých objevitelů, je dobré rohy eliminovat.

Úložné prostory jsou základ

Snažte se vybírat nábytek, který má uzavřený úložný prostor. Vyhnete se tak tomu, že vám v nestřeženém okamžiku dítko vezme nabíječku od počítače či mobilu a někam ji schová, případně zničí.

Navíc se vám na věci nebude tolik prášit, a pokud se bojíte, že vám zvědavé ratolesti vlezou i do uzavíratelných skříněk či šuplíků, není nic jednoduššího než pořídit praktické pojistky.

Úložný prostor můžete využít také pro úklid hraček, které se v obýváku během dne jistě nahromadí. Při příchodu nečekané návštěvy stačí věci rychle naházet do šuplíku.

Zabezpečte zásuvky

Další nástrahou jsou zásuvky. Pokud před sebou máte rekonstrukci a budete měnit i rozvody elektřiny, zvažte pořízení zásuvek s dětskou pojistkou. V opačném případě si pořiďte záslepky a umístěte je do všech volně přístupných zásuvek.

Pokud máte v obývacím prostoru krb nebo krbová kamna, nemusíte se na několik let vzdát příjemných večerů u praskajícího ohně. Bezpečnost vyřešíte pomocí krbové zábrany, kterou zakoupíte v obchodě, nebo si ji můžete vyrobit sami.

Velké kusy nábytku, jako jsou policové díly nebo knihovny, připevněte ke zdi a těžké knihy z nižších polic přesuňte výše.

Vymezte dětem prostor na hraní

Pohovku či křesla se snažte vybírat tak, aby byly pro děti co nejpohodlnější. Volte materiály, které jsou odolné proti vodě, případně si pořiďte na pohovku snadno odnímatelný potah, který můžete dle potřeby vyprat v pračce.

Aby si děti mohly pohodlně hrát na podlaze, zkuste jim do obýváku pořídit koberec. Nemusíte se tak strachovat, že se vaše ratolest nachladí. Navíc s ním můžete krásně vymezit prostor, který bude v obýváku určen pro hraní.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články