Potřebujete si pobrečet? Dejte průchod negativním emocím pomocí těchto zaručených dojáků

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
Dojemne filmy

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás má někdy náladu na to se pořádně dojmout a někdy je zkrátka potřeba zavřít se doma a všechen smutek pustit skrz slzy ven. Sedněte na gauč, vyndejte zmrzlinu z mrazáku, připravte si dostatečnou zásobu kapesníků a vyberte si jeden z těchto filmů, které vám pomohou pustit všechen smutek ven z těla i duše.

Zvířátka jsou zárukou promáčených kapesníků

Nic nás nedokáže rozplakat víc než umírající věrný pejsek. Pouto mezi člověkem a zvířetem bývá na stříbrných plátnech dojemné, ať příběh dopadne jakkoliv.

Marley a já

Je to v podstatě příběh jednoho psího života v milující rodině. Ačkoliv je Marley nezvladatelný, všichni ho milují jako plnohodnotného člena rodiny, takže když zestárne a celá rodina se s ním musí rozloučit, pláčou jak postavy, tak i všichni u televizních obrazovek.

Hačikó – příběh psa

Příběh podle skutečnosti z Japonska ukazuje dechberoucí a dojemnou věrnost psa Hačikó svému pánovi. Každé ráno ho chodil doprovázet k nádraží, když páníček odjížděl do práce, a každé odpoledne tam na něj opět čekal. Jednou se však páníček z práce nevrátí, protože během dne zemře. Hačikó na něj však čeká na nádraží i nadále každý den po dobu devíti let.

Osm statečných

Příběh začíná na polární základně, kde se musí všichni evakuovat a dostat se co nejdřív pryč. Místo v transportu není pro tažné psy, pro které se mají následně vrátit. Počasí je ale už tak nebezpečné, že se pro ně vrátit nemohou. Jejich pán Jerry dělá všechno pro to, aby je zachránil. Po celých 152 dní jsou psi sami v ledové divočině a snaží se přežít.

Pí a jeho život

Jedinečný příběh o chlapci, který přežije námořní katastrofu a na malém člunu se vydává na strastiplnou cestu k pevnině. Spolu s ním se plaví i bengálský tygr, který nehodlá nic měnit na přirozeném průběhu potravního řetězce. V průběhu děje s ním však naváže silné pouto.

Láska má mnoho podob

Nemusí se jednat pouze o lásku v romantickém pojetí mezi mužem a ženou, aby nás dojala k slzám. Láska je krásná věc a umí s našimi emocemi pěkně zamávat.

Jmenuji se Sam

Laskavý Sam, který je však duševně na úrovni sedmiletého dítěte, se poněkud neobratně stará o svou malou dceru Lucy, kterou však nadevše miluje. Když se chytrá Lucy odmítá ve škole učit, protože nechce být chytřejší než její tatínek, začne se o tuto dvojici zajímat sociálka. A tak hrozí, že o sebe navzájem přijdou a Lucy bude svěřena do pěstounské péče. Budete bulet jak želvy.

Hvězdy nám nepřály

Mladí Hazel a Gus se poznají na sezení podpůrné skupiny pro boj s rakovinou. Zamilují se do sebe a společně se vydávají na cestu do Amsterdamu za autorem Hazeliny oblíbené knížky. Prožívají spolu „malé nekonečno“ a jejich láska a přátelství jsou krásné a silné. Oba si však uvědomují, že tohle jejich „malé nekonečno“ každou chvíli skončí.

Titanic

Tady asi příběh není potřeba zmiňovat. Kdo by neznal romantický pár Jacka a Rose, kteří se spolu plaví v roce 1912 na Titanicu, jenž během své úplně první plavby narazí do ledovce. Tento film můžeme vidět stokrát a stejně nám ukápne slzička. Když jsme zrovna zamilovaní, ukápnou i dvě. A stejně budeme pokaždé doufat, že se Rose posune a Jack se na provizorní vor také vejde a neskončí na dně oceánu.

Zápisník jedné lásky

Píše se rok 1940 a dívka Allie ze zámožné rodiny prožívá nádherný prázdninový románek s chlapcem Noahem z chudých poměrů. Když Allie na konci prázdnin odjíždí, nerozejdou se zrovna v dobrém. A tak jí Noah posílá jeden dopis za druhým. Ty však matka Allie zabavuje a před Allie schovává. Po letech se však opět setkávají a jejich láska propukne nanovo.

Duch

Co může narušit idylku až po uši zamilovaného páru Sama a Molly? Vražda. Když při potyčce na ulici lupič zastřelí Sama, jeho duch zůstává na zemi, aby mohl být Molly nablízku. Naváže kontakt s ženou Ody, přes kterou pak s Molly komunikuje a snaží se zjistit pravdu o své smrti. Legendární scéna plná lásky u hrnčířského kruhu nenechá nikoho chladným.

Smutný osud hrdinů

I stateční hrdinové s nevyhnutelným osudem nás dokážou pěkně rozhodit a rozplakat. Ještě když má příběh tak blízko k realitě historických událostí, jako jsou například války.

Zelená míle

Černý obr John Coffey, který se bojí tmy, čeká na popravu za zločin, který s největší pravděpodobností nespáchal. Naopak má zázračné schopnosti, kterými umí pomáhat. Příběh z věznice, kde sedí ti nejhorší zločinci a kde je dlouhá chodba, na jejímž konci čeká smrt, natřena nazeleno, a říká se jí zelená míle, je jeden z nejsmutnějších filmů, který kdy spatřil světlo světa.

Statečné srdce

Za vším hledej ženu. I v příběhu, kdy se Skoti rozhodli bojovat proti kruté anglické nadvládě. Kdyby Williamovi, který chtěl klidný život, nezabili vojáci jeho lásku a manželku, nestal by se vůdcem skotských vojsk a žádný příběh statečného srdce by nebyl.

Pearl Harbor

Akční drama je zasazeno do doby druhé světové války a útoku na Pearl Harbor. Milostný trojúhelník, nepříznivé osudy leteckých vojáků a statečnost vás zaručeně dojme k slzám. Ještě víc vás pak dojme uvědomění, že takové životní příběhy se v té době skutečně běžně děly a nebylo jich málo.

I kreslené pohádky nás umí rozplakat

Lví král

Brečeli jsme u něj jako malí, brečíme u něj i dnes. Když Zemře Mufasa a zdrcený Simba utíká, protože si myslí, že je to jeho chyba, každý má chuť toho malého plačícího lvíčka pomazlit a utišit. A když pak na konci již dospělý Simba bojuje se zrádným Scarem, všichni doufáme, že z té skály spadne dolů, a Simba se stane novým králem zvířat.

Bambi

Scéna, kdy lovci zastřelí mámu malého kolouška Bambiho, se tak nějak stala symbolem smutné stránky disneyovských pohádek. Tuhle pohádku by děti měly vidět až od určitého věku, aby nepropadly do nevysvětlitelného smutku, který by mohl zapříčinit, že se už na další pohádky od Disneyho nebudou chtít koukat. A to by byla veliká škoda.

Toy Story 3

Ve chvíli, kdy se legendární hračky v čele s kovbojem Woodym dostanou na skládku, všichni vytahujeme kapesníky. Všechny hračky se pochytají za ruce s vědomím, že už není úniku a společně zahynou v žáru ohně mezi odpadky. A když člověk rozdýchá tuhle dojemnou scénu, přijde další vlna emocí, když se Andy se všemi hračkami navždy loučí a děkuje jim za krásné dětství.

Vzhůru do oblak

Když je ve filmu smutné dítě nebo nějaký dospělý, nikdy to není tak dojemné, jako když je smutný starý, opuštěný dědeček. A když přijde o svou životní lásku, je smutný dvojnásobně. Krásný dobrodružný příběh o starém odhodlaném pánovi, který nade všechno miluje svou ženu a rozhodne se po její smrti uskutečnit jejich společný sen, vás rozpláče během filmu hned několikrát.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články