Pejsci, kteří vydrží. Tyto rasy se dožívají vysokého věku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
civava

Zdroj: Shutterstock

Pes je nejvěrnějším přítelem člověka. Není se tak čemu divit, že je to bezesporu jeden z nejoblíbenějších domácích mazlíčků, pro které má mnoho z nás slabost. Možná i vy máte doma psího kamaráda, kterého vnímáte jako plnohodnotného člena rodiny.

Koupit si psa je důležité rozhodnutí, které je potřeba pečlivě zvážit. Nejen proto, že je to živý tvor, který potřebuje péči, čas a lásku. Ale také proto, že vám bude dělat společnost několik let.

Velká plemena mají kratší život

Když se psím chlupáčem strávíte i několik let, je naprosto logické, že vám přilne k srdci. O to bolestnější je pak okamžik, kdy mazlíček z tohoto světa odejde.

Stejně jako umírají lidé, nevyhýbá se obávaná smrt ani našim mazlíčkům. To je prostě život a je potřeba s tím počítat.

Ze statistik vyplývá, že velká psí plemena mají kratší život než ta menší. Rozhodně by to neměl být jediný důvod, proč si vybrat malého psíka, ale přeci jen lze tuto skutečnost brát v potaz, když se zrovna rozhodujete, jaký pejsek se stane součástí vašeho života.

Psí plemena, která se dožívají vysokého věku

Nutno podotknout, že každý pejsek je jiný a rozhodně nelze s jistotou tvrdit, že pokud máte doma malé plemeno, dožije se nutně vysokého věku.

Stejně jako my jsou i psi náchylní k nemocem a jiným zdravotním obtížím, které mohou délce jejich života „hodit vidle“ do plánů.

Existují ale psí plemena, která se dožívají vysokého věku. Navíc u nich nejsou tak časté zdravotní problémy a komplikace. O která plemena jde?

Bígl

Pro tohle psí plemeno je charakteristický nejen výborný čich a skvělé lovecké dovednosti, ale také aktivní život a minimum zdravotních potíží.

Ve stáří je mohou potrápit problémy s kyčlemi, zády nebo očima. Průměrně se dožívají třinácti až patnácti let, ale někteří jedinci se mohou dožít ještě vyššího věku.

Čivava

Drobná čivava je velice oblíbené psí plemeno, kdekdo by jej dokonce nazval plemenem moderním. Tak či onak i čivavy patří na seznam psů, kterým se nemoci zpravidla vyhýbají a dožívají se vyššího věku.

Čivavy jsou pejsci velmi inteligentní. I když se řadí mezi nejmenší, na jejich odvaze jim to ani zdaleka neubírá, ba spíše naopak. V pozdním věku je mohou potrápit srdeční choroby. Někteří jedinci se mohou dožít klidně až dvaceti let.

Jezevčík

Mnoho lidí nedá dopustit na jezevčíky. Milují spát se svými páníčky v posteli a většina z nich jim to také s radostí dovolí.

I když nevyrostou do kdovíjaké velikosti, mohou se dožít opravdu vysokého věku. Jezevčíci umírají okolo čtrnácti až sedmnácti let. Ve stáří se jim nevyhýbají potíže s páteří, které jsou způsobené jejich protáhlými zády.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články