Péče o dětské zoubky je náročná, ale vyplatí se. Na co se při čištění zaměřit?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Miminko zoubky

Zdroj: Shutterstock

První zoubky dětí sice vypadnou a narostou druhé, trvalé, neznamená to ale, že se o ně nemusíte starat. Základ byste svým dětem měli dát už v útlém věku, když jim naroste první zoubek.

I když jsou to jen první zuby, je nutné je pravidelně čistit a ukázat dětem, jak na to. Kazy nebo jiné anomálie totiž mohou způsobit deformaci dutiny ústní a s ní budou souviset problémy ve vyšším věku, kdy už budou venku druhé zuby.

Dítě se naučí základní zubní hygieně

Jak tedy správně čistit mléčné zoubky? Důležité je naučit dítě, že se jim bude cosi často strkat do pusy. I když to dělají už jako malá batolata, zubní kartáček pro ně může být nepříjemnou záležitostí.

Proto je postupně navykejte na čištění, ale určitě netlačte na pilu, abyste čištění dítěti nezprotivili. První zoubek dítěti vykoukne kolem půl roku věku, ale může se to objevit kdykoliv dříve nebo později.

Některému miminku se jako první objeví jednička dole, jiné to ale může mít úplně jinak. Není třeba se bát, protože nakonec dítěti vyroste všech dvacet zubů a je jedno, v jakém to bude pořadí.

Už při prvních zoubcích dejte dítěti do ruky žvýkací kartáček, který nejenže zbavuje bolesti, ale také dítě naučí, že čištění není nic nepříjemného. Zuby můžete čistit také pomocí gumového náprstku nebo dásně otírat vlažnou vodou. Postupně pak můžete vyzkoušet klasický zubní kartáček určený pro děti.

S prvním zoubkem si naplánujte návštěvu zubaře

Pravidelná kontrola u zubaře by pro dítě neměl být žádný horor, i tady je nutné je na to připravovat odmalička. Zvyknou si tak na cizí ruce v ústech, a pokud bude všechno v pořádku, určitě se nebudou bát, protože kontrola samotná trvá jen několik minut.

Zubař vás naučí, jak správně zuby dítěti čistit. Rozhodně šetřete se zubní pastou, na začátku stačí jen voda, do které kartáček namočíte. Naučte děti pohyby kartáčku, aby se dostaly do všech záhybů v ústech.

Pokud dítě čištění zubů odmítá, zkuste variantu, při které si budete zpívat oblíbenou písničku, nebo vymyslete hru, na jejímž konci bude vítěz ten, kdo bude mít čisté zoubky. Děti si kolikrát ani neuvědomí, že dělají činnost, která je jim nepříjemná.

Zuby pravidelně kontrolujte, a pokud uvidíte malý kaz nebo jiný problém, řešte ho ihned. I když dnes mnoho zubařů rodiče ujišťuje, že nejde o nic vážného, protože jim zub stejně vypadne, mohou později nastat zdravotní problémy.

Dejte si pozor na časté používání kojenecké láhve nebo dudlíku. Ty totiž mohou postupně zdeformovat dutinu ústní a může vzniknout například předkus. Používejte klasické hrnečky nebo kádinky.

Autor: Raina Tomanová

Související články