Očekáváte příchod prvního miminka? Udělejte si představu o spotřebě plínek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
prebalovani

Zdroj: Shutterstock

Pokud očekáváte narození prvního potomka, určitě máte hlavu plnou otazníků. Zcela nová role maminky s sebou nese spoustu nových povinností a starostí. Poté, co si čerstvě narozený uzlíček štěstí přivezete z porodnice domů, zjistíte, že toho vlastně příliš nepotřebuje.

Miminko totiž většinu dne prospí, a když bude vzhůru, zajímat se bude hlavně o jídlo, blízkost maminky a vlastní komfort.

Plné bříško a prázdná plenka

Ten je spojen hlavně s tím, jestli má miminko plné bříško a čistou plenku. Přebalování a množství použitých plenek je dnes velkým tématem, a to hlavně z ekologických důvodů.

Přesný počet denně spotřebovaných plen se nedá odhadnout, jelikož každé miminko je jiné. Faktorů, které celý proces ovlivňují, je totiž více.

První dny, než se naplno rozjede kojení a trávicí systém miminka, se může zdát, že to nebude nic strašného a vystačíte si s pár plenkami denně. Po týdnu jich ale rozhodně budete potřebovat mnohem více a číslo muže atakovat desítku i více spotřebovaných plen denně.

Jednotky i desítky denně

Miminka, která nemohou být z různých důvodu kojena, mají obecně nižší spotřebu plenek, jelikož trávení umělé výživy trvá déle než trávení mateřského mléka.

Ze začátku je třeba také vychytat správnou velikost plenek. Pokud totiž budete miminku dávat menší velikost, přirozeně budete plenky častěji měnit. Velikost se většinou určuje na základě váhy miminka.

Na trhu existuje nepřeberné množství plenek od klasických až po hypoalergenní pro děti s alergiemi nebo ekzémy. Možná budete ze začátku muset vyzkoušet více značek, než přijdete na tu, která vašemu miminku nejlépe vyhovuje.

Proto se doporučuje si ze začátku nenakupovat větší množství plen do zásoby, protože zkrátka nemůžete tušit, jak na daný typ bude vaše miminko reagovat a jak rychle bude růst.

Jako za starých časů

Možností také je používat plenky látkové. Oproti plenkám jednorázovým mají celou řadu výhod i nevýhod.

Mezi hlavní výhody rozhodně patří jejich opakované použití, a tedy nižší zátěž pro životní prostředí, lepší prodyšnost, absence různých chemikálií a také nižší finanční zátěž.

Hlavní nevýhodou je nutnost praní plen po každém použití, a to bez ohledu na to, zda jste doma, nebo ne. Každopádně i u látkových plen už došlo k velkému posunu a existuje spousta moderních vychytávek pro to, aby miminku správně seděly a nikde nesjížděly.

Ať už se ale rozhodnete pro plenky jednorázové, nebo látkové věřte, že s postupem času budete mít trávení svých dětí v malíčku a snadno odhadnete, kolik plen s sebou vzít na procházku či rodinný výlet.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články