Nejlepší místa, kam v ložnici umístit postel. Držte se zásad feng-šuej

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Kam umistit postel v loznici

Zdroj: Shutterstock

Ložnice je místo, kam se odebíráme pouze na noc za odpočinkem. Ústředním bodem této místnosti je tedy postel. Ačkoliv se naše pozornost většinou zaměřuje na výběr správné matrace, ani samotné umístění postele není radno zanedbávat.

Spánek je nezbytnou součástí našeho života, a pokud není dostatečně kvalitní, promítne se tento nedostatek do naší nálady a probdělá noc nám dokáže pořádně znepříjemnit následující dny.

Přístupnost, klid a rovnováha jsou základem

Dlouhodobý nekvalitní spánek může vést až k psychickým problémům. To nikdo z nás nechce, a proto se zaměřujeme na výběr matrace se správnou tvrdostí a polštáře, který vyhovuje naší šíji.

Také umístění postele v místnosti hraje velkou roli. Někdy nemáme na výběr, jelikož je prostor omezený.

Nejideálnějším místem je postel umístit na prostředek nejdelší stěny, tak aby se jako nejdůležitější kus nábytku stala ústřední dominantou celé místnosti. Pozor však, pokud nejdelší stěnou vedou vodovodní nebo plynové trubky, hluk v nich totiž může narušit kvalitu spánku.

Zásadní je, aby postel byla přístupná z obou stran, a skvělé je, když zbyde místo i pro noční stolky, které vytvoří potřebnou rovnováhu.

Důležitý je pocit bezpečí

Rozhodně by neměla být v přímé linii s dveřmi nebo přímo pod oknem. U okna na vás může foukat, ale také si blokujete výhled do přírody. Když už ale nemáte jinou možnost, vyberte si alespoň postel s nižším čelem, aby neblokovalo prostupnost světla.

Dveře vedle postele nebo přímo naproti ní navozují pocit zranitelnosti a ztráty bezpečí. Nejideálnější je postel umístit šikmo naproti dveřím tak, ať na ně vidíte. Pokud už musíte postel postavit přímo vedle dveří, zkuste vytvořit bariéru přidáním nočního stolku s lampou.

Pokud máte v ložnici dostatek místa, můžete z postele vytvořit doslova ostrov uprostřed místnosti. Ačkoliv se zdá, že je to proti pravidlům ukotvení postele u zdi, stačí postel doplnit vyšším čelem nebo pod ni dát větší koberec.

Nepodceňujte výběr světové strany a své mazlíčky

Tradiční čínská filozofie feng-šuej tvrdí, že na kvalitu spánku má vliv také umístění v rámci světových stran. Pokud spíte s hlavou na severovýchod a zdají se vám zlé sny, znalci feng-šuej se nebudou divit.

  • Hlava na sever je vhodná pro starší osoby, podporuje totiž klid a řeší nespavost.
  • Hlava na jih podporuje vášeň a během spánku dochází k pomalejší regeneraci.
  • Hlava na východ je ideální pro mladší osoby a podporuje nejen růst dětí, ale také ten profesní.
  • Hlava na západ je vhodná pro spánek, jelikož podporuje lenost.
  • Hlava na severovýchod je orientace vhodná pouze na přechodnou dobu, je dosti agresivní a krátkodobě umí pomoci se ztrátou motivace.
  • Hlava na severozápad je ideální poloha, která podporuje spánek.
  • Hlava na jihovýchod podporuje kreativitu a osobní růst.
  • Hlava na jihozápad působí klidně, ale v delším horizontu může vést ke ztrátě životní rovnováhy.

S umístěním postele vám může pomoct také váš čtyřnohý mazlíček. Pokud máte pejska, zkuste se zaměřit, na jaké místo v ložnici si ulehá. Dokáže totiž rozpoznat geopatogenní zóny a nikdy si nelehne tam, kde ho něco ruší. Naopak kočky si v takových místech libují.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články